Bloomberg.com
A magyar kötvények és a forint tovább veszíthet értékéből azon aggodalom miatt, hogy miután az ország kockázatát a Fitch Ratings lejjebb vitte, ugyanezt teszi majd a Standard & Poor’s és a Moody’s Investors Service, kezdődik a pénzvilág egyik vezető hírügynökségének jelentése. 15 éven belül most történt meg először, hogy a magyar valutaadósságot ezen három értékelőcég valamelyike leminősítette. Carlin Doyle, a State Street Global Markets, a világ legnagyobb, intézményeknek befektetői szolgáltatásokat nyújtó cége londoni egységének emelkedő piacokkal foglalkozó stratégája szerint a Fitch-leminősítés komoly hír és a Fitch trendalakítónak bizonyulhat. Franz Schardax, a bécsi Capital Invest egyik vezető munkatársa kilátásba helyezte, hogy a cége visszafoghatja magát Magyarországon, ha a helyzet tovább romlik. A tudósítás megemlíti, hogy az Európai Unió legutoljára november 8-án figyelmeztette a Gyurcsány-kormányt, amiért az nem tesz eleget a deficitje visszafogására. A beruházókat aggasztja azt, hogy a szocialisták által vezetett kormány fél évvel a választások előtt tovább növeli a költségvetési kiadásokat, idézi a Bloomberg Raphael Marechalt, a párizsi Fortis Investments kelet-európai kötvénykezelője.
Ft.com
„Nem a pénzért csatlakoztunk az Európai Unióhoz, hanem a biztonságért és a közös értékekért, de nem látom be, hogy miért kellene nekünk fizetni a régi tagállamok problémái miatt”, kezdi a brit globális pénzügyi lap cikkét Andrus Ansip, a gazdaságát évi tíz százalékkal bővítő Észtország miniszterelnöke szavainak idézésével. Észtország, jegyzi meg a Financial Times, egy főre számítva egész Európában a legtöbb befektetést vonzza. A lap szerint egy olyan költségvetési javaslatra van szükség brit részről, amely nem „brit problémaként” jelentkezik, hanem általános rendszerként, és magába foglalná az összes nettó befizetőt.
*****
A lap szintén a brit költségvetési javaslatról szóló másik cikkében az olvasható, hogy Franciaország követeli, az Egyesült Királyság mondjon le további hatmilliárd euró összegről különleges költségvetési visszatérítésében. Párizs szerint London önzően viselkedik, a szegény államokat sújtja, és még mindig meg szeretné nyirbálni az európai gazdáknak juttatandó pénzeket, míg Straw brit külügyminiszter azzal vágott vissza, hogy „a franciák mindig is boldogan költenék el a mi pénzünket”.

Ámokfutó tartotta rettegésben Miskolcot, videón az autós üldözés