Napi sajtószemle

2005. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Financial Times
A globális brit pénzügyi lap szerint Tony Blair brit miniszterelnök kalkulációja helyesnek bizonyulhat az európai uniós költségvetéssel kapcsolatban alkalmazott taktikájában: a volt nyolc kommunista ország annyira kétségbeesetten szeretne bármiféle költségvetési egyezséget elérni még decemberben, hogy hajlandók beérni kevesebbel Brüsszeltől, de ezt a kompromisszumot „térdre hullva fogadják el”, tette hozzá a lapnak nyilatkozó egyik európai bizottsági tisztségviselő. Vagyis, ha decemberig kitart, Blair több milliárd eurót spórol meg a brit adófizetőknek ahhoz képest, amit a luxemburgi elnökség javasolt. De a dolognak „költségoldala” is van: Angliának sérültek kapcsolatai legjobb kelet-európai szövetségeseivel. Még most sem biztos azonban, hogy december 15–16-án kompromiszszum születik költségvetési ügyben, mert a kelet-európaiak visszautasíthatják, a franciák pedig elutasíthatják a briteknek történő visszatérítési formulát. Annyi biztos – írja a lap, hogy a vita Brüszszelben tovább folytatódik majd. Felmerül a végső kérdés: vajon nem lett volna előnyösebb már júniusban megállapodni?

*****
Megdöbbentő eredményre jutottak tudósok, akik Florida és Marokkó között számos mérőkészüléket helyeztek el az Atlanti-óceán meleg áramlataiban, és több éven át elemezték méréseik eredményét. Úgy tűnik, a globális felmelegedés felborította az áramlás irányát, és a meleg áramlatok a korábbitól eltérően nem folynak fel Észak-Európába, hanem már korábban visszafordulnak az észak-afrikai partoknál. Ez pedig – paradox módon – Észak-Európa lehűlését eredményezheti. Az áramlás megváltozását az okozza, hogy az olvadó sarki jégből származó friss víz, amely könnyebb a tengervíznél, a felszínről a mély felé való mozgást lelassítja.


Associated Press
Az Egyesült Államok két iraki szövetségese, Bulgária és Ukrajna még decemberben visszavonja csapatait Irakból és további fél tucat szövetséges a teljes vagy a részleges kivonást fontolgatja – jelenti az amerikai hírügynökség, amely hozzáteszi, ez növeli az Egyesült Államokra nehezedő azon nyomást, hogy az amerikai csapatokat is kivonják. Jelenleg a százhatvanezer amerikai katonát huszonhét országból származó huszonnégyezer, a közvetlen harcokban általában nem részt vevő katona támogatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.