Harminc napot adott a főváros Csepelnek és a spanyol vevőnek, hogy háromoldalú megállapodást kössenek az északi szigetcsúcs közcélú területeiről – mondta el lapunknak Demszky Gábor főpolgármester a hónapok óta húzódó privatizációs ügy legújabb fejleményéről. Közölte: a XXI. kerületi önkormányzat, illetve a spanyol tulajdonú Fadesa Hungaria Zrt. vezetőivel szerdán tárgyalt a részletekről. A főváros első és feltétlenül végrehajtandó követelése az volt, hogy a 2010-ig megépítendő központi szennyvíztisztítóhoz vezető út kialakításához napokon belül adják meg a tulajdonosi hozzájárulást és a hatósági engedélyeket. – Álláspontunk a privatizációról továbbra is változatlan, az adásvételi szerződéseket semmisnek tartjuk, azonban nem indítunk pert, amennyiben az Észak-Csepel keleti felének 82 hektáros területét megvásároló vevő visszaadja a két északi ingatlant, amelyeken az említett út, illetve a tervezett Galvani híd épülne, továbbá egy nagy közparkot alakítana ki itt a fővárosi önkormányzat – húzta alá Demszky Gábor.
Azt, hogy koránt sincs végleges egyezség, kiolvasható a fővárosi, illetve a csepeli önkormányzat és a Fadesa tegnapi közös közleményéből is.
A hivatalos állásfoglalás szerint a kerület és a Fadesa haladéktalanul megadja a szennyvíztisztítóhoz kapcsolódó közút megépítéséhez szükséges hozzájárulást, és rögzítik, hogy a két vitatott ingatlan közcélú hasznosításának lehetőségéről a felek 30 napon belül írásban megállapodnak. „Az egyéb, mintegy 55 hektáros terület fejlesztési, rendezési terveinek kimunkálása és előkészítése során – a szükséges előfeltételek teljesülése esetén – a Főpolgármesteri Hivatal a hatályos jogszabályok keretei között kész együttműködni Budapest–Csepel Önkormányzata, valamint a terület fejlesztőinek képviselőivel a budapesti lakosság és a befektetők érdekeinek egyaránt szem előtt tartásával” – áll a kissé nyakatekert megfogalmazású közleményben. Magyarra lefordítva vélhetőleg ez azt jelenti, hogy megállapodás esetén a fennmaradó területek beépítése elé nem gördít akadályt a városháza. Ezt megelőzően Bőhm András, a fővárosi SZDSZ-frakció vezetője azt mondta lapunknak, hogy erősen túlzóak azok a hírek, amelyek több ezer lakás építéséről szóltak, ugyanakkor nem tagadta, hogy az egyezségnek minden oldalról ára van. Felvetődött, hogy a harmadával csökkent terület vételárából a vevő visszakérhet bizonyos összeget, azonban Bőhm szerint ez már nem tartozik a fővárosra. Tóth Mihály (MSZP), Csepel polgármestere nem kívánt nyilatkozni az ügyben; a kerületi önkormányzat kommunikációs igazgatója szerint nem is érdemes őt keresni, folyamatosan tárgyal a Fadesával. Mint arról többször is beszámoltunk, a csepeli képviselő-testület MSZP-s többsége tavaly november elején a többi párt tiltakozása ellenére is megszavazta a privatizációt. A Fővárosi Közgyűlés december 20-i ülésén tárgyalta Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes előterjesztését az adásvételi szerződés ellen indítandó keresetről, azonban a szavazáskor csak a szabad demokraták és a fideszesek támogatták azt. A Főpolgármesteri Hivatal jogászai január elejére elkészítették a keresetet, ám Demszky Gábor a most zajló alkudozás mellett döntött.
Kupper András, a fővárosi Fidesz– MKDSZ-frakció vezetője szerint a főpolgármester régóta nem veszi komolyan azt a Podmaniczky-tervet sem, amelyet mindig büszkén mutogat. – A program hiába tartalmazza a csepeli hidak felépítését, közparkok kialakítását, a fejlesztések részletes tervét, anyagi hátterét senki nem ismeri, és kidolgozásuk a közeljövőben nem várható – tette hozzá.
Németh Szilárd fideszes országgyűlési képviselő attól tart, hogy az alkudozás vesztesei a csepeli emberek lesznek. – Az önkormányzatnak vissza kell-e fizetnie a vételár egy részét? Mikor tájékoztatják az itt élőket, egyáltalán megkérdezik-e őket a bevételek felhasználásáról vagy a fejlesztésről? – sorolta a kérdéseket az ellenzéki politikus, aki arra is kíváncsi, hogy ezek után beismeri-e a szocialista polgármester és csapata, hogy jogszerűtlenül privatizáltak, és süllyesztették egyre mélyebbre az önkormányzatot.
Elütötte 1 éves kislányát egy anya Jánoshalmán