Bármikor szakadhat a román koalíció

Egyre konkrétabb jelek utalnak arra Romániában, hogy a jobbközép Tariceanu-kormány nem lesz képes kitölteni 2008-ig szóló mandátumát, hanem – szlovákiai mintára – előre hozott választásokra kényszerül. A viszályoktól feszített négypárti bukaresti kormánykoalícióban leginkább az RMDSZ került kényes helyzetbe.

2006. 02. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikusok átcsalogatásával erősíti sorait a román Demokrata Párt (PD), amely az elmúlt időszakban tucatnyi parlamenti és önkormányzati képviselőt, polgármestert fogadott tagjai közé. Bukaresti lapok tudni vélik, hogy az Emil Boc kolozsvári polgármester irányította kormánypárt tudatosan kihasználja a „politikai népvándorlást”, amelylyel leginkább a parlamenti erőviszonyokat igyekszik a saját javára billenteni. Politikai elemzők nyilvánvalónak tartják: a PD elsősorban azt az űrt igyekszik pótolni, amely a két kisebbik szövetséges, a Konzervatív Párt (PC), valamint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) esetleges távozása esetén keletkezne a román kormánykoalícióban. E két alakulat révén ugyanis az elmúlt időszakban olyannyira elmélyült a koalíciós válság, hogy bármikor számítani lehet a szakadásra. A leghatározottabban a konzervatívok adtak hangot elégedetlenségüknek: hét végi kongresszusukon bejelentették, az Európai Bizottság Romániáról szóló, májusban esedékes országjelentésének pozitív (vagyis az ország 2007-es csatlakozását kimondó) kicsengése esetén azonnal távoznak a Tariceanu-kabinetből. A PC kormányzati jelenléte különben máris nyűggé vált az RMDSZ számára, hiszen a konzervatívok ugyancsak a hét végén jelentették be fúziójukat a magyarellenességéről híres Gheorghe Funar vezette Román Nemzeti Egységpárttal. Ráadásul Frunda György szenátornak a nemzetről szóló Európa tanácsi ajánlása miatt kirobbant belviszály során a demokrata Boc Markó Béla elnök értésére adta: az RMDSZ vagy kifejezi Románia iránti lojalitását, vagy ellenzékbe vonul. Mivel az ultimátumot az RMDSZ nem teljesítette, nyilvánvaló, hogy a koalíciós pártok mindent megtesznek a kisebbségi törvénytervezet megbuktatásáért.
Emil Boc PD-elnököt valószínűleg az sem zavarná, ha egyszerre mindkét párt kilépne, maga után vonva az előre hozott választások szükségességét. Amelyre végezetül azért is megnőtt az esély, mivel a demokraták újabban legfőbb szövetségesükkel, a liberálisokkal sem értenek szót, miután Calin Popescu-Tariceanu kormányfő alakulatának „nem fűlik a foga” a PD-vel történő egyesüléshez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.