CIA-ügy: öt ország nem válaszolt

2006. 02. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgium, Bosznia és Hercegovina, Grúzia, Olaszország és San Marino nem tartotta be a határidőt, és ezzel az Emberi jogok európai alapszerződésének 52. cikkelyét megsértették – közölte nyilatkozatában Terry Davis, a 46 tagországot magába foglaló, strasbourgi székhelyű Európa Tanács főtitkára tegnap. A főtitkár ugyanis február 21. éjféli határidőt szabott a tagországoknak, hogy válaszoljanak arra, mire jutottak a vizsgálatban, amelynek célja annak kiderítése, vajon az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) valóban fenntartott-e titkos fogolytáborokat a tagállamokban, illetőleg ezen országokon át a CIA szállított-e foglyokat, és ezeket az embereket megkínozták-e.
A tagállamok – amelyek aláírói az emberi jogi alapszerződésnek is – kötelezték magukat arra, hogy nem teszik lehetővé egyének megkínzását, s garantálják az emberek szabadsághoz, biztonsághoz és a tisztességes körülmények között tartott bírói eljáráshoz való jogát. A főtitkár nyilatkozata hangsúlyozza, hogy ezen jogok aktív kötelezettséggel is járnak, ami azt jelenti: a kormányok feladata annak megakadályozása, hogy ilyen jogsértések megtörténjenek. A főtitkár részletes kérdőívet küldött a 46 tagállam kormányának annak felmérésére, milyen törvényeket léptettek életbe azért, hogy az emberek eltüntetését, titkos fogva tartását, kínzóhelyekre való szállítását megakadályozzák, és a velük szembeni (esetleges) embertelen és megalázó bánásmódot megtorolják.
A megadott határidőn belül 41 kormány válaszolt, és a nyilatkozatban a főtitkár köszönetet nyilvánít a részletes válaszokért. Az említett öt ország közül Olaszország nagykövete levélben ígérte, hogy még 22-én elküldi a választ. Emellett az Európa Tanács főtitkára egyértelművé tette, hogy azon országok, amelyek nem válaszoltak, súlyosan megsértették az általuk ratifikált emberi jogi dokumentumot.
Az egyik nem válaszolóval, Bosznia-Hercegovinával kapcsolatosan az as-Sark al-Auszat arab lap megemlíti, hogy az ország kiutasította február 8-án a marokkói állampolgárságú Szaid al-Uszmánit. Egy nappal később azonban kiderült, hogy a férfit a szarajevói reptéren átadták az amerikai erőknek, akik őt európai reptereken át a guantánamói-öbölben fekvő támaszpontjukra szállították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.