Félelem a kelet-európai olcsó munkaerőtől

2006. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annyi kétségtelen, hogy az Európai Unióban uralkodó hangulat nem kedvez az új tagállamok azon polgárainak, akik szolgáltatásaikat más uniós tagországban kívánják felkínálni. Hogy ez a jövőben lehetséges lesz-e és milyen megszorításokkal, arról ma dönt az Európai Unió parlamentje strasbourgi teljes ülésén. Ha érzékeltetni akarnánk azt, hogy Nyugat-Európa miként érez a „kelet-európai fenyegetéssel” szemben, képzeljük el azt, hogy a magyar munkavállalókat azzal „fenyegetnék” – mint a szocialisták tették négy évvel ezelőtt a választási kampányban –, hogy 23 millió „román” áramlik át Magyarországra.
Nagyjából hasonlóan éreznek Franciaországtól kezdve Belgiumon át Hollandiáig az európaiak, akiknek a „liberalizmus” minden területen – beleértve a szolgáltatók szabad áramlását – egyre zavaróbb. A baj csak az, hogy az Európai Unió alapelvével felfogásuk teljes mértékben ellentétes, ugyanis az európai közös piac az emberek, a tőke, a szolgáltatások és az áruk szabad áramlásán alapul.
Miközben Strasbourgban a parlament közgyűlésében ádáz vita folyt az irányelvről, az épületen kívül több tízezer szakszervezeti tag tüntetett a szolgáltatások liberalizálása, vagyis az ellen, hogy az új tagországokból állítólag tömegesen beáramló szolgáltatók a saját országaikból származó munkavállalókat magukkal hozva szorítják majd le a kivitelezési árakat, és ezzel elszegényítik, illetőleg munkanélkülivé teszik saját országuk alkalmazottait.
Az tény, hogy Strasbourgban kedd éjszaka abban megegyeztek a néppártiak és a szocialisták: a korábbi kompromisszumos javaslathoz hasonlóan nem kellene alkalmazni a szolgáltatásnyújtás szabadságának elvét, ha az adott tagország veszélyeztetve látja köz- és szociális biztonságát, közrendjét, illetve környezetvédelmi, közegészségügyi kifogásokat támaszt.
A szolgáltatási irányelv vitájában a jelentéstevő, a német szocialista Evelyne Gebhardt kijelentette: az uniós alkotmány után a legfontosabb európai jogszabálytervezetről van szó. E kijelentésével a tegnapi nagyobb európai lapok teljes mértékben egyetértettek. Gebhardt egyébként azt is elmondta, a szolgáltatások áramlásának ugyanolyan szabadnak kell lennie, mint az áruk és a tőke szabad, uniós mozgásának, és arra figyelmeztetett, a vita során az uniós polgárokban az a kép alakulhatott ki – nyilván nem alap nélkül –, hogy az irányelv a tizenöt régi és tehetősebb régi tagállam megvédéséről szól a tíz új EU-országgal szemben.
Ugyanakkor érdekes megfigyelni az egymással szemben álló csoportosulásokat, amelyek nem is annyira ideológiaiak, mint inkább az egyes országok kormányai felfogását tükrözik. Míg a korábban említett országok mellett Ausztria és Németország fél az olcsó kelet-európai munkavállalók beözönlésétől, az új országból jövő munkavállalókat korlátozás nélkül beengedő Nagy-Britanniában megjelenő globális gazdasági, pénzügyi, politikai napilap, a Financial Times az ügyről írt cikkében nemcsak részletesen idézte Szájer Józsefet, a magyar néppárti delegáció vezetőjét, de külön közölte a témában írt levelét is, amelynek lényege (lásd lapszemlénket – a szerk.), hogy egyáltalán nem biztos abban, a végsőkig felvizezett irányelv elfogadása jobb-e egy visszautasított irányelvnél.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az állásával együtt járó, egyfajta békebírói szerepében azt az álláspontot képviselte, hogy a szolgáltatási irányelv kiemelkedően fontos az európai gazdasági növekedés és a foglalkoztatási kilátások szempontjából, és a jogszabály elfogadásával bebizonyosodhat, hogy a 25 tagú EU képes megoldást találni egy olyan kérdésben, amely a közvéleményt jelentősen megosztja. Barroso még hozzátette, hogy az uniónak szüksége van valódi szolgáltatási piacra, a kis- és a közepes vállalkozások támogatására, az EU szerződéseiben lefektetett négy szabadság elvére alapozott, kiegyensúlyozott irányelvre.
Charlie McCreevy, a Nyugat-Európában sokak által elátkozott Bolkestein korábbi belső piaci biztos utódja szerint a most javasolt irányelv az adminisztratív terhek csökkentésével megkönnyíti a cégek tevékenységét, és a fogyasztókat is több információhoz juttatja majd. McCreevy azt is hozzátette, hogy a tagállamok bármilyen intézkedésének figyelembe kell vennie a megkülönböztetésmentesség, a szükségesség és az arányosság elvét. Ugyanezt hangsúlyozta a szocialista Herczog Edit is, aki szerint „elfogadhatatlan a huszadik század Európájában, hogy egy szolgáltatót származása, állampolgársága, anyanyelve alapján megkülönböztessünk”. Hogy ez a kijelentés mennyiben egyeztethető össze frakcióvezetőjének, a német Martin Schulznak az örömujjongásával, amely szerint „Bolkestein már nem létezik”, enyhén szólva kérdéses. Annyi biztos, hogy Schulz véleményével szintén szöges ellentétben áll a brit Graham Watsonnak, a liberális frakció elnökének az a kifejtett óhaja, hogy az irányelv „kemény változatát” fogják majd elfogadni.
De a parlamentben a legmarkánsabban kétségkívül a fideszes Szájer József beszélt, aki szerint „van egy határ, amelyen túlmenve már nem segítjük a szabad szolgáltatásnyújtást, hanem újabb akadályokat állítunk elé”.
Hogy mi lesz a szavazás mai végeredménye, nem tudni, annak ellenére, hogy jóval többen vannak, akik szerint a „szörnyeteggé módosított” (mint a jobboldali olasz Nemzeti Szövetség fogalmazott) irányelvet elfogadják.
Csakhogy az Európai Unió ismét nem számol két ténnyel. Az egyik az, hogy egy „szörnyeteg” megszavazása az unió imázsát tovább rongálja a határokon átnyúló szabad szolgáltatásnyújtás barátait és ellenzőit elválasztó árok mindkét oldalán. Másrészt pedig az unió nem veszi észre, hogy a szabad szolgáltatások nyújtása elhárításával pontosan azt emeli hatványra, amitől a legjobban tart, ugyanis ha a kelet-európai országok munkavállalói nem nyújthatnak szabadon olcsóbb szolgáltatásokat, azt még náluk is jóval olcsóbban megteszik a harmadik világból jövő illegális bevándorlók, akik ellen hiába vonulnak fel a szolgáltatások szabad áramlása ellen tüntetők.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.