Felmentett amerikai altiszt

Mélységes felháborodást keltett a romániai politikai és közélet képviselői körében, hogy az Egyesült Államokban felmentették azt az amerikai tengerészgyalogost, aki 2004-ben halálra gázolt Bukarestben egy népszerű román rockzenészt. Az ügy diplomáciai hullámokat is kavart, miután a bírósági ítéletet a román államfő és a kormány tagjai megengedhetetlennek nevezték.

2006. 02. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két vádpontban felmentette az Egyesült Államok virginiai katonai bírósága Robert Cristopher van Goethem tengerészgyalogost, aki 2004. december 4-én Bukarestben halálos közlekedési balesetet okozott. Az ítélőszék szerint nem bizonyítható, hogy az Egyesült Államok bukaresti nagykövetségének volt munkatársa okozta Teo Peter román rockzenésznek a balesetben bekövetkezett halálát, a gondatlanságból elkövetett emberölés vétsége mellett pedig ugyanebben a perben a házasságtörés vádjában is ártatlanak találták az amerikai tengerészgyalogság altisztjét.
A két nappal ezelőtt született ítélet megdöbbenést keltett a román közvéleményben, amelynek ma sem sikerült felocsúdnia a népszerű Compact együttes basszusgitárosának tragédiájából. Amint arról lapunkban már beszámoltunk, Robert Cristopher van Goethem az Egyesült Államok bukaresti nagykövetségének Ford Expedition terepjárójával keveredett közúti balesetbe a román fővárosban, amikor – figyelmen kívül hagyva a közlekedési tiltó táblát – belerohant egy szabályosan közlekedő taxiba, amelynek utasa, Teo Peter basszusgitáros szörnyethalt az ütközés következtében. Az amerikai állampolgár szervezetében a szonda a helyszínen 0,09 milligrammnyi alkoholt mutatott ki, ám a követségi alkalmazott később megtagadta, hogy a bukaresti törvényszéki orvostani intézetben vért vegyenek tőle. Az incidens során derült fény arra is, hogy Van Goethem a baleset éjszakáján éppen a nagykövetség egyik munkatársának lányát szállította haza, akivel intim kapcsolatban volt. A rockzenész halála mellett a második sokk akkor érte a Compact rajongóit, beleértve a politikusokat, amikor az Egyesült Államok bukaresti diplomáciai képviselete a bécsi egyezmény szerint a baleset után egy nappal kimenekítette az országból a tengerészgyalogost, akinek ügyét immár az amerikai törvényszék vette át. Sőt, később Washington arra a kétoldalú megállapodásra hivatkozva utasította el a katona kiadatási kérelmét, amely szerint a Románia területén bűncselekményt elkövető amerikai katonák ellen kizárólag hazájukban folytatható bűnvádi eljárás. Teo Peter ügye 2004 decemberében a választási kampányban is témát szolgáltatott: Traian Basescu például megígérte, államfővé választása esetén mindent megtesz, hogy a rockzenész haláláért felelős katonát román bíróság elé citálják. Basescuból időközben elnök lett, ám a tengerészgyalogos kiadatását annak ellenére sem sikerült kijárnia, hogy külpolitikai stratégiájának gerincét a Washington–Bukarest-tengely kiépítésére építette, sőt tavaly Condoleezza Rice külügyminiszterrel aláírta az amerikai bázisok Romániába telepítéséről szóló megállapodást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.