Áradnak a hazai folyók

A kedvező időjárás és a védekezés hatására tovább csökkent hazánkban a belvízzel elöntött területek aránya, az olvadás miatt azonban több folyónk vízszintje is megemelkedett. Romániát áradások, Szerbiát földcsuszamlások sújtják.

2006. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tovább csökkent az országban az elöntött területek aránya a védekezés és a kedvező időjárás hatására, jelenleg 219 ezer hektárt borít belvíz – áll a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium lapunkhoz eljuttatott tájékoztatójában. Újabb kiköltöztetésekre tegnap nem volt szükség, eddig összesen 219-en kényszerültek átmeneti szállásra.
Az árvízvédelmi vonalakon a helyzetnek megfelelő őr- és figyelőszolgálatot tartanak a szakemberek, s ellenőrzik a töltéskoronákat. A Duna Budapest felett mérsékelten, a szigetközi szakaszon az első fokú készültség szintjétől több mint két méterrel elmaradva árad. A Tisza-völgyi folyók felső szakaszain is emelkedett a vízszint, de ott sincs szükség a védekezésre. Továbbra is harmadfokú a készültség a Hortobágy-Berettyó felső részén, első fokú a Krasznán, a Lónyay-főcsatorna alsó, a Zagyva középső és alsó, a Berettyó és a Sebes-Körös alsó szakaszán, valamint a Hármas-Körösön.
Románia számos régiójában árvizekkel köszöntött be a tavasz, aggodalmat keltve a hatóságok és a lakosság körében, hogy megismétlődhetnek a tavalyi, súlyos természeti csapások. Kolozs megyében több száz hektár termőföldet és tucatnyi háztáji gazdaságot árasztottak el tegnap hajnalban a medrükből kilépő folyók és patakok, vízhozamukat ugyanis jelentősen megnövelte a hirtelen hóolvadás és a bőséges csapadék. A kolozsvári prefektúra (területi kormányhivatal) tájékoztatása szerint Kalotaszentkirály és Doboka térségében csaknem száz hektár mezőgazdasági területet és legelőt, s húsz lakóházat (közöttük egy gyógyszertárat) rongált meg a kiáradt Kalota folyó. Désen és környékén körülbelül száz épület pincéje, valamint háromszáz hektárnyi termőföld került víz alá, emellett négy közutat le kellett zárni az áradások miatt, több családot pedig kilakoltattak. Tetemes károkat okoztak a kiáradt folyók és a földcsuszamlások Beszterce-Naszód, valamint a magyar–román határ menti Arad megyében is, ahol a 14 ezer lelkes Pécskán például a bel- és a talajvíz áztatja a lakóházakat, két családot itt is evakuálni kellett, mivel otthonuk összedőlt. Miközben a bukaresti meteorológiai szolgálat országszerte további bőséges esőzéseket jósol, a kelet-romániai Moldvában hóvihar tombol, emiatt tegnaptól megtiltották az éjszakai közúti közlekedést Suceava és Iasi megyében. Románia-szerte különben tegnap több mint száz település maradt áram nélkül a hófúvás és az orkánerejű szél következtében.
Belgrád polgármestere közölte, hogy a fővárosban is észleltek az esőzések miatt kialakult földcsuszamlásokat. A főépítész szerint egy helyen igen veszélyes a helyzet, mert a meginduló talaj átszakíthatja az egyik főbb vízvezetéket, s akkor ellátás nélkül maradna a város jelentős része. Közben szerte Szerbiában épületek százait veszélyeztetik a földcsuszamlások, több lakóház már összedőlt. Sok helyütt erőszakkal kell kitelepíteni az embereket – főleg az idősebbeket – a megroggyant otthonaikból. A kormány a mentésre és a rászorulók elhelyezésére gyorssegélyt helyezett kilátásba, de a károk elhárítására nincs elég pénz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.