Esélyes az OTP a CEC-re

Sikeres üzletnek tartaná a bukaresti privatizációs hatóság alelnöke, ha a román Letéti és Takarékpénztárt a magyar OTP Bank Rt. privatizálná. A három-négy százalékos piaci részesedéssel rendelkező, negyedik legnagyobb román kereskedelmi bankra április 25-ig tehetik meg vételi ajánlatukat az érdeklődők.

2006. 03. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A román pénzügyminisztérium mindent elkövet, hogy felsrófolja a magánosítani kívánt Letéti és Takarékpénztár (CEC) árát. A tárca illetékesei a napokban bejelentették, hogy az érdeklődők április 25-ig tehetik meg kötelező érvényű vételi ajánlatukat a nagyságát tekintve negyedik román kereskedelmi bank többségi részére. Az utolsók egyikeként állami tulajdonban maradt CEC-et már tavaly privatizálni akarták, ám a bukaresti illetékesek tetszését nem nyerte el, hogy a jelentkezők – szerintük – túl alacsony vételárat ajánlottak a pénzintézetért. Az akkor még nem kötelező érvényű ajánlatok 300 millió euró körül mozogtak, jócskán elmaradva a Calin Popescu-Tariceanu vezetett kormány által várt 500-600 millió eurótól. Az üzletrészre tavaly októberben a magyar OTP Bank Rt. mellett további hat pénzintézet nyújtott be nem kötelező érvényű ajánlatot: a francia– belga Dexia, az osztrák Raiffeisen Zentralbank, az Erste Bank, a görög Ethniki Trapeza, az ugyancsak görög EFG Eurobank Ergasias és az olasz Banca Monte dei Paschi di Siena.
Az év elején a román Állami Privatizációs Hatóság illetékesei azt mondták, hogy a privatizáció akár két év halasztást is szenvedhet a magasabb ár elérése céljából. November végéről először januárra halasztották a CEC többségi részesedésére vonatkozó, kötelező érvényű ajánlattétel határidejét, majd ezt is módosították, de időpont megjelölése nélkül. A hatóság a napokban bejelentette, hogy rövid megtorpanás után folytatódik a CEC 85 százalékának eladása (öt százalékot megőriznek a CEC alkalmazottai számára, további mintegy tíz százalék a bukaresti értéktőzsdére kerül). Számos pénzintézethez képest a CEC azért van előnyös helyzetben, mert a kommunista államszervezet maradványaként kiterjedt országos fiókhálózattal rendelkezik, így a bank a kistelepüléseken is jelen van. Az utolsó teljesen állami tulajdonú bank mérlegfőösszege 1,3 milliárd dollár volt a tavalyi év végén, s országszerte több mint 1500 fiókja van. Eugen Radulescu, a pénzintézet elnöke nemrég ismertette, hogy a letéti pénztár 2005-ben kétmillió eurós nyereséget könyvelt el. Radulescu szerint a bank új fejlesztési stratégiát akar megvalósítani, amely révén a jelenlegi 4,3 százalékos piaci részesedést 2008-ig 6,5 százalékosra növelnék. Ehhez azonban szerinte 200 millió eurós tőkeemelésre van szükség.
Gyerkó László, a román privatizációs hatóság alelnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: a CEC privatizációja meglehetősen későn történik meg, szerinte négy-öt évvel ezelőtt sokkal hatékonyabb magánosítást lehetett volna végrehajtani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.