Már két fajtája van a H5N1 vírusnak

Az ellenőrző tesztek szerint februárban madárinfluenza végzett öt emberrel Azerbajdzsánban. Amerikai kutatók megerősítették, hogy a H5N1 vírusnak már két, genetikailag eltérő fajtája alakult ki. Ez növeli annak kockázatát, hogy a kórokozónak kifejlődik az a mutánsa is, amely már emberről emberre is képes átvinni a betegséget, és így világjárványt okozhat.

2006. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A madárinfluenza H5N1 vírusát mutatták ki az ellenőrző vizsgálatok annak az öt embernek a szervezetében, akik még februárban haltak meg Azerbajdzsánban – közölte a WHO. Közülük négyen az ország délkeleti részében éltek, az ötödik pedig a nyugatra eső Tarter régió lakója volt, a betegség tehát nagy területen terjed. További két madárvészgyanúval kezelt azerbajdzsáni esetében is pozitív eredménnyel járt a tesztvizsgálat. Egyiptomban a gyanú szerint már négy embert fertőzött meg a kórokozó. A madárvész elérte Pakisztánt is, egyelőre azonban csak két csirkefarm állatait betegítette meg.
Miközben a madárinfluenza immár Bukarest külvárosát fenyegeti, a román hatóságok dollármilliókat költenek a vész elleni küzdelemre. A román állam 35 millió dolláros kölcsönhöz folyamodik az Európai Újjáépítési és Befektetési Banknál. A hitelből részesül majd valamennyi, a madárinfluenza elleni küzdelemben érintett romániai minisztérium. Ötvenmillió új lejjel (373 millió forint) egészítették ki az egészségügyi tárca költségvetését, a tételt elsősorban a kór elleni vakcina gyártására kívánják fordítani. Eugen Nicolaescu egészségügyi miniszter közölte, a legfontosabb feladatnak tekintik a madárinfluenza emberre való átterjedésének megakadályozását, ezért hamarosan országos pandémiatervet dolgoznak ki. Ennek részeként növelik az emberi influenza elleni hatóanyagot előállító bukaresti Cantacuzino Mikrobiológiai Intézet gyártókapacitását, sőt Bukarest egymillió dózissal bővíti Tamiflu-készletét. Ezenkívül a Tariceanu-kormány úgy döntött, hogy a Cantacuzino-intézet szorosabbra fűzi partneri kapcsolatát a madárinfluenza oltóanyagának előállítására szakosodott magyarországi Omninvest céggel, hogy mihamarabb védőoltásban részesíthessék a gócpontokon élőket. Romániában eddig több mint negyven településen ütötte fel a fejét a kór tavaly október óta; legutóbb a napokban a Bukarest közeli Pruni faluban.
Amerikai tudósok két év alatt 300 fertőzött madárból és emberből vett mintát analizáltak, és megállapították, hogy a H5N1 vírusnak már két altípusa fejlődött ki – jelentette a BBC. Az US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) kutatói aggasztónak tartják, hogy a H5N1 vírus, amelynek 2003-ban még csak egy tőle genetikusan eltérő altípusa volt, két év alatt létrehozott egy másodikat is. Az Indonéziában tavaly észlelt fertőzésekért már az utóbbi a felelős. A szakértők szerint ez közelebb hozza annak veszélyét, hogy a vírusnak kialakul az a változata is, amely már az emberek között is terjesztheti a fertőzést. Elmondták azt is: a változó vírus ellen nehéz a védekezés. Csak abban lehet bízni, hogy az egyik altípus ellen – remélhetőleg – kifejleszthető vakcina legalább részben védelmet nyújt a másikkal szemben is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.