Milyen elvárásai lehetnek az Európai Uniónak egy új, jobbközép magyar kormánytól?
– Nagyon fontosnak tartom az európai gazdaság versenyképességének növelését, a kis- és középvállalkozások előtérbe helyezését. Kevesebb bürokráciával és tisztább adórendszerrel ezeket meg lehet oldani. Egy Fidesz vezette kormánytól azt várnám, hogy a legfőbb prioritása ezen célok elérése legyen. A Fidesznek emellett egy családalapításra sarkalló rendszer kialakítására kell majd törekednie, hiszen az európai társadalom öregszik, kevés gyermek születik.
– Miért tartja fontosnak a kis- és középvállalkozások megerősítését?
– A kis- és középvállalkozások nélkülözhetetlen elemei a társadalomnak. Egyrészt munkahelyeket teremtenek, a munkahelyteremtés pedig a jó szociális politika legfontosabb része. A vállalkozások megerősítésével ugyanakkor a vállalkozó kedvet is ösztönözni lehet.
– Az Európai Néppárt frakcióvezetőjeként milyennek értékeli a magyar képviselők munkáját az Európai Parlamentben (EP)?
– A Schmitt Pál vezette magyar delegáció hozzájárulása a csoportunkban folytatott munkához rendkívül értékes, más szemszögből közelítik meg a politikai témákat. A magyarok elszenvedték a kommunista rendszer borzalmait, saját bőrükön tapasztalhatták, milyen az élet egy nem demokratikus társadalomban. Elsődleges célkitűzésük tehát a társadalom, a gazdaság nyitottabbá tétele, valamint új lehetőségek megteremtése a fiatal nemzedék számára.
– Az 1956-os forradalomról a Fidesz-kongresszushoz címzett beszédében is ejtett néhány szót. Ennek ötvenedik évfordulójáról hogyan emlékezik meg az EP?
– Különböző rendezvényekkel, kiállítással idén természetesen mi is megemlékezést tartunk 1956-ról. Októberben – a mi javaslatunkra és meghívásunkra – látogatást tesz az EP-ben Sólyom László magyar államfő. Ki szeretném emelni, hogy a jelen megértéséhez és a jövő kiépítéséhez múltunkat jól kell ismernünk.
– Az utóbbi években fokozódni látszik a politikai ellentét a baloldali csoportosulások és az EPP között. Ennek mik lehetnek az okai?
– Az EP történelme során mindig voltak olyan időszakok, amikor az ellentétek jobban kiéleződtek. A legnagyobb csoportok azonban mind elkötelezettek abban, hogy az európai gazdaság versenyképességét növelni kell.
– Úgy tűnik, Európa-szerte egyre többen ellenzik az uniót, a franciák és a hollandok is elutasították az európai alkotmányt. Ön szerint mit tehet az EU, hogy pozitívabb kép alakuljon ki a szervezetről?
– Az EPP meggyőződése szerint az alkotmányos szerződés alapjaira szükségünk van, mert az magában foglalja európai értékeinket, kihangsúlyozza a parlamenti rendszer fontosságát, kijelöli az útvonalat a hatékonyabb, demokratikusabb, átláthatóbb döntéshozatali folyamat irányába. Az alkotmány kérdésében megegyezésre kell törekednünk, mert nemsokára huszonhét tagországból áll az EU. A szervezet működéséhez pedig szilárd alapokra van szükségünk.

Menstruációs görcs: 5 életmentő tipp, hogy könnyebben átvészeld ezeket a napokat