Nagy terhelés vár a tiszai gátakra

Megszűnt az árvízvédelmi vészhelyzet az apadó Felső-Dunán, a folyó alsó szakaszán azonban még mindig nagyon magas a vízállás. A Tiszán végigvonuló árhullám az előrejelzések szerint hosszú ideig próbára teszi majd a gátakat. A fővárosban megkezdték a rakpartok tisztítását.

2006. 04. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszavonta a miniszterelnök a Duna felső szakaszán árvízi veszélyhelyzetet kinyilvánító rendeletét, amelyet az elmúlt héten hirdetett ki. A tegnapi döntést a folyó apadása tette lehetővé, a közvetlen fenyegetettség elmúlt, ezért nincs már szükség a rendkívüli felhatalmazásokat adó jogi eszközökre – nyilatkozta lapunknak Reich Gyula, az Országos Műszaki Irányító Törzs szóvivője. A Duna alsó szakaszán azonban még mindig érezteti hatását az árhullám. Mohácsnál 931 centiméteren tetőzött a folyó, s ez a magas vízállás negyvennégy órán át tartott. Abban a térségben jelenleg is a gátaknál van a víz. Az áradás az újvidéki körzetben éri el a csúcsot.
A Duna, a Körösök és a Maros együtt hatnak a Tiszára. Ebben a hidrológiai rendszerben hatalmas víztömegek mozognak. A Tisza Tiszapalkonyánál tetőzik ezen a héten, Tokajnál negyvennyolc órán át állt 892 centiméteren – mondta a vízügyi szervezet képviselője. Szolnoknál 970, Szegednél 900 centiméter feletti értéket becsülnek előzetesen. A két utóbb említett városnál a legnagyobb gondot az jelenti majd, hogy hoszszú ideig, akár májusig is elhúzódó magas vízállást jövendölnek az előrejelzések. Ezért a földgátakra jelentős terhelés vár. Tizenöt, vízügyi szakemberekből álló mérőcsoport járja majd a töltéseket, hogy adatokat gyűjtsenek a szükséges védekezési tennivalókhoz. Vészőrök is figyelik a gátakat, hogy jelezzék, ha valahol vízfolyás, szivárgás, csurgás van. Két legnagyobb folyónkon 2686 kilométeren volt árvízvédelmi készültség, ebből 1650 kilométeren harmadfokú.
Budapesten megkezdték tegnap a rakpartok tisztítását a dunai árhullám levonulása után. A Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. tájékoztatása szerint a pesti szakaszon a Dráva utca és a Margit híd, Budán a Lágymányosi híd és a Halász utca között hozzáláttak a hordalék összeszedéséhez és elszállításához, valamint a terület fertőtlenítéséhez.
Lamperth Mónika belügyminiszter azt közölte az MTI-vel, hogy több ország is segítséget nyújt az árvízi védekezéshez hazánknak. Kéziszerszámokat, homokzsákokat és a munkálatokhoz használható egyéb eszközöket kaptunk a szomszédos államokon kívül az Európai Uniótól is. Persányi Miklós környezetvédelmi és vízügyi miniszter a távirati irodának kijelentette: a Duna mentén újabb kitelepítés már nem várható. Tájékoztatása szerint a háromszázmillió forintos keretösszegből minden kitelepítettnek gyorssegélyt folyósítottak, a helyreállítási munkálatokra pedig a kormány különít el pénzt. Árvízi segélyekre eddig összesen 482,4 millió forintot fizetett ki az állam. A központi vis maior tartalékból 416,7 millió forintot, a megyei vis maior keretből 33,3 millió forintot használtak fel, a lakossági gyorssegélykeretből 32,4 millió forintot fizettek ki. A kormány tegnapi ülésén tárcaközi bizottság létrehozásáról döntött, amelynek feladata az árvíz miatti újjáépítési munkálatok öszszehangolása lesz. A testületet Dudás Ferenc kormánymegbízott vezeti.

Bajban tíz romániai megye. Az előrejelzésekkel ellentétben a Duna tetőzése tegnap még nem érte el a romániai szakaszt, noha a vízhozam a vaskapui vízi erőműveknél már így is meghaladta a másodpercenkénti 13780 köbmétert. A bukaresti vízügyi tárca közlése szerint a folyam vízhozama várhatóan ma reggel éri el a maximális, 13900 köbméter/másodperces szintet, és ebben az esetben komoly áradásokra kell számítani a tíz Duna menti megyében. A dél-romániai Dolj megyében tegnap lezárták a becheti folyami határátkelőt, mivel a térségben 24 óra leforgása alatt 12 centiméterrel növekedett a Duna vízszintje, elöntve több vámházat is. Kritikus helyzet alakult ki a Duna-delta közelében, Tulcea megyében is, ahol Isaceea határában húszméteres szélességben átszakadt a folyam védvonala; ha a hatóságoknak ma reggelig nem sikerül betömniük a repedést, becslések szerint több mint száz lakóház víz alá kerül. Galati megyében elsősorban a megyeszékhely kikötője és hajógyára sínylette meg a levonuló árhullámot, az itteni vállalat szerint az árvíz okozta kár máris meghaladja az egymillió eurót. Ráadásul a bukaresti meteorológiai szolgálat tegnapi előrejelzése szerint az elkövetkező három napban Románia-szerte bőséges esőzések várhatók.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.