Romániai gátszakadások

Egyszerre három helyen is átszakadtak tegnap hajnalban a gátak Romániában, az áradó Duna mentén, ezért újabb tízezer ember kitelepítését rendelték el a hatóságok. Szerbiában csökkent ugyan a folyók vízszintje, de a Tisza dunai torkolatánál továbbra is kritikus a helyzet.

2006. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden eddiginél súlyosabbra fordult az árvízi helyzet Romániában, ahol a dunai árhullám következtében a hatóságoknak újabb tízezer ember kilakoltatását kellett elrendelniük. Egyszerre három helyen is átszakadtak tegnap kora hajnalban a védőgátak, amelyeknél a több mint egy hete tartó erősítési munkálatok ellenére sem sikerült feltartóztatni a hömpölygő folyamot. Liviu Raducan, a dél-romániai Dolj megye katasztrófavédelmi felügyelőségének parancsnoka közölte, hogy a Bistret községtől négy kilométerre húzódó védvonalon húszméteres repedés keletkezett, amelyen az áradó Duna óriási sebességgel tör keresztül. Szakértők már a múlt héten megjósolták a bistreti gát átszakadását, a hatóságok azonban abban bíztak, hogy a katonaságnak sikerül homokzsákokkal megelőznie a bajt. Ez azonban nem sikerült, emiatt az alacsonyan fekvő Bistret, Plosca, Carna, Macesu de Jos és Nedea településeken már a hajnali órákban meghúzták a vészharangot, és nekiláttak kilencezer helybéli evakuálásának.
Hasonló helyzet alakult ki a szintén Dolj megyei Dabuleni és Calarasi falvak térségében is, ahol az itteni partvonalat is áttörte a víz. Az árvízveszélynek leginkább kitett, négyszáz lelkes Sarata faluban kora délutánig egyetlen ember sem maradt, a két nagyobbik településen élő 2500 embernek azonban az evakuálás előtt arra még maradt ideje, hogy legértékesebb holmiját katonai teherautókra rakodja. Menekül otthonából a Konstanca megyei Oltina lakossága is: a falu közelében lévő halastavat ugyanis a folyam elöntötte, a körülötte létesített védvonal pedig száz méteren átszakadt. Calarasi megyében Spantov község körzetében vált kritikussá a helyzet, ezer embert már innen is ki kellett menekíteni. Valószínűleg hamarosan rosszabbra fordul a helyzet Galati megyében is, ahol tegnap soha nem tapasztalt, 657 centiméteres vízszintet mértek a Dunán.
Csökkent a megáradt szerbiai folyók vízszintje, de a Tisza dunai torkolatánál továbbra is kritikus a helyzet. Branislav Radanovic, a vajdasági vízgazdálkodási vállalat igazgatója szerint az apadás ellenére a tiszai árvízvédők, csak „az első félidőt nyerték meg” az árhullámmal szemben. A Tisza dunai torkolatánál fekvő Titelben alakult válságstáb vezetője, Milivoje Petrovic arra figyelmeztetett, hogy megszaporodtak a buzgárok, ezért fennáll a gátszakadás veszélye a térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.