Viharos erejű szél nehezítette tegnap az árvízi védekezést a Tisza középső szakaszán: a hatalmas hullámok veszélyeztették a töltéséket, de a településeket nem fenyegették közvetlenül – közölte lapunkkal Barcs Sándorné, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese. A Tisza Szegedet védő partfalán megkezdték a lejáratok lezárását, mert a városban az utóbbi negyven év legnagyobb áradására számítanak. A várhatóan még egy métert emelkedő víz magasabb lesz a parti sétány szintjénél.
Abádszalók, Tiszaroff, Tiszasüly térségében és a Zagyva jobb partján a víz átcsapott a gátakon. Jász-Nagykun-Szolnok megyében a szél okozta hullámverés ellen korábban negyvenhárom kilométeres védőszakaszt építettek ki, ezt most megerősítették fóliával. Harminckét kilométeren megmagasították a töltéseket, mert az előrejelzések szerint a Tisza Szolnoknál húsvéthétfőn 975 centiméteren tetőzik majd.
A folyó Vásárosnamény–Tokaj között lassan apad, Tiszafüredtől a déli országhatárig árad, a harmadfokhoz közeli vízállásokkal. Az Országos Műszaki Irányító Törzs tájékoztatója szerint a védvonalakon mindenütt a készültség mértékének megfelelő figyelő és őrszolgálatot látnak el. A védekezés súlypontja a Duna-völgyről a Tisza-völgyre helyeződik át, megkezdődött a szakemberek, az eszközök és az anyagok átirányítása. Holnap egy tőlünk északra elvonuló ciklonális hullám frontrendszere az északkeleti vízgyűjtőkön okozhat 5–15 milliméter csapadékot. A hét végén csökken ennek valószínűsége. A jövő hét elejére viszont többfelé várnak újabb esőt, záport.
Kitelepítések Romániában. Több száz hektáros földterületet és tucatnyi lakóházat öntött el a Duna tegnap Romániában. A folyam reggel rekordmagasságot ért el, a vízhozam Báziásnál meghaladta a másodpercenkénti 14 100 köbmétert, és 99 centiméterrel haladta meg az árvíz-veszélyességi szintet. Ennek megfelelően szinte valamennyi Duna menti megyében riadókészültségbe léptek a vízügyi hatóságok, a csendőrség és a hadsereg alakulatai pedig készek a bevetésre. A bukaresti katasztrófaelhárítási parancsnokság szerint különösen súlyos a helyzet a kelet-romániai Tulcea megyében, ahol 4200 hektár mezőgazdasági területet, valamint több mint négyszáz háztáji gazdaságot árasztott el a Duna. Smardan, I. C. Bratianu, Patlageanca és Plauru községekben hetven lakóház jelentősen megrongálódott, hét pedig összedőlt az árhullám következtében, emiatt a hatóságok 53 személyt kilakoltattak otthonukból. Legkevesebb száz embert kell kitelepíteni a Dolj megyei Calafat környékén is, ahol átszakadt a Dunát a város gyűjtőcsatornájától elválasztó védőgát. Az itteni hatóságok már előkészítették az árvízkárosultak fogadására a környékbeli sporttermeket és iskolákat, akárcsak Konstanca megyében, ahol a Duna menti települések lakossága éjt nappallá téve erősíti homokzsákokkal a partokat és töltéseket. Riadókészültséget rendeltek el tegnap Bukarestben is, miután a meteorológiai szolgálat orkán erejű szelet és felhőszakadást jósol a következő két napra. A román fővárosban tegnap súlyos agyrázkódást szenvedett egy 17 éves fiú, akire rázuhant egy fa, hasonló tragédia következtében pedig egy hónappal ezelőtt ugyancsak egy diák szenvedett halálos sérülést a bukaresti szélviharban.
Fordulat a 16 éves, gyilkossággal gyanúsított lány ügyében