Madárkór: romániai letartóztatások

Őrizetbe vették tegnap két feketehalmi baromfinevelde tulajdonosait, akik – a román ügyészség szerint – felelősek a madárinfluenzával fertőzött csirkék értékesítéséért. Hivatalosan 12 gócpontot tartanak nyilván Romániában. Hazánkban új intézkedéseket nem vezettek be, de szigorították a piac- és határellenőrzést.

2006. 05. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a bukaresti Matei Bals járványügyi klinikán öt – fertőzöttnek nyilvánított településekről származó – beteget kezelnek madárinfluenza gyanújával, Virgil Paunescu, a román egészségügyi minisztérium államtitkára szerint az országban egyelőre emberre nem terjedt át a betegség. A páciensek közül egy kétéves feketehalmi fiú és egy szintén Brassó megyei felnőtt férfi küzd súlyos légzőszervi rendellenességekkel, az eddigi tesztek azonban nem mutatták ki szervezetükben a madárinfluenzát. Gheorghe Flutur mezőgazdasági miniszter tegnap bejelentette: 12 gócpontot tartanak nyilván az országban, tízet az erdélyi Brassó, egyet a székelyföldi Kovászna, egyet pedig a Kárpátokon túli Vrancea megyében. Aggodalomra ad okot, hogy további négy megye – közülük az egyik az erdélyi Szeben – 27 településén valószínűsíthető, hogy felbukkant a vírus, hivatalosan csak a bukaresti laborvizsgálatok után lehet gócpontokká nyilvánítani ezeket. Miközben az első, tavaly októberben felbukkant romániai madárvészhullám idején öt hónap alatt jutott el a kór 55 településre, a mostani jelenség súlyosságát bizonyítja, hogy ezúttal mindössze öt nap alatt jelent meg hét megyében.
Az ügyészség tegnap 24 órás letartóztatási parancsot bocsátott ki a Brassó megyei Feketehalmon működő Drakom Silva és Pati Prod baromfineveldék tulajdonosai ellen, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a fertőzött csirkék több mint tíz megyében való értékesítésével hozzájárultak a betegség terjedéséhez.
Aggasztónak nevezte a romániai madárvész terjedéséről szóló híreket Süth Miklós országos főállatorvos. Elmondta: a szomszédos ország állat-egészségügyi hatósága nem értesítette hazánkat a kibontakozó veszélyről. Igaz, a nemzetközi egyezmények alapján csak az Európai Unió illetékes szervezeteit kell hivatalosan tájékoztatnia, de elvárható lett volna a magyarországi illetékesek megkeresése. Az informális csatornákon szerzett értesülések alapján a hazai állategészségügy már a múlt héten fokozott ellenőrzésekre hívta fel az állomások munkatársainak figyelmét a Romániával határos régióban. Új intézkedéseket nem kellett bevezetni, mert a korábbi tilalmak ma is érvényben vannak. Szigorították a piac-, illetve határellenőrzést, és ismételten felhívták a baromfitartó gazdaságok figyelmét a zárt tartásra, a háziszárnyasok és a vadmadarak találkozásának megelőzésére. A főállatorvos lapunk érdeklődésére kifejtette: bár az elmúlt hetekben hazánkban nem találtak egyetlen, H5N1-vírussal fertőzött szárnyast sem, ennek ellenére nincs kizárva, hogy a járvány eléri Magyarországot is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.