Milliókat érnek Markó versei

Markó Béla tavaly anyagilag sikeresebbnek bizonyult költőként, mint kormányfőhelyettesként és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökeként, legalábbis ezt tükrözi az erdélyi magyar politikus vagyonnyilatkozata. Eszerint ugyanis Markó 2005-ben szerzői jogdíj címén 6,9 millió forintnak megfelelő lejt keresett.

2006. 05. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kilencszázmillió régi lejért és 16 ezer forintért, vagyis öszszesen hétmillió forintért öt évre eladta versei kiadási jogát Markó Béla – írta tegnapi számában a Kolozsváron megjelenő Krónika. Az erdélyi magyar közéleti napilap cikke szerint a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetője ezáltal tavaly többet keresett költőként, mint kormányfőhelyettesként és RMDSZ-elnökként. Markó tavalyi vagyonbevallásából kiderül, hogy a Tariceanu-kabinet államminisztereként 431 millió, RMDSZ-elnökként pedig 453 millió régi lejt (egy forint 130 lej) keresett, irodalmi művei szerzői jogdíjaként viszont csaknem egymilliárd lejt vihetett haza. A Krónika megjegyzi, hogy az összeg megközelíti az RMDSZ alapította Communitas Alapítvány 2005-ös könyvkiadási keretének harmadrészét, miközben Markó tavaly egyetlen könyvet sem publikált.
A költő-politikus a lapnak elmondta, az összeg nem a már megjelent könyveinek honoráriumát, hanem öt évre eladott versei kiadási jogdíját teszi ki. A „vevőről” Markó csak annyit árult el, hogy egy romániai és egy magyarországi kiadóról van szó, amely közösen kezdi el egy sorozat kiadását, ám a kiadók nevét nem volt hajlandó elárulni. Különben Markó könyveit 1990 óta a csíkszeredai Pallas Akadémia, verseit és közéleti köteteit pedig a marosvásárhelyi Mentor kiadó jelentette meg; utóbbinak a politikus részvényese is. A 900 millió lejes szerzői jogdíjat egyébként az erdélyi magyar könyvkiadók többsége túlzottnak tartja.
A bukaresti Kriterionnál 800 euró volt a legmagasabb honorárium, amit valaha fizettek, a Koinónia kiadónál ez az összeg 1000 euróra rúgott. A Markó-honorárium ügyével ugyancsak foglalkozó bukaresti Cotidianul napilapnak román kritikusok, kiadóigazgatók meglepetten nyilatkoztak a tetemes szerzői jogdíjról. Bogdan Stanescu, a Polirom kiadó főszerkesztője szerint még T. S. Eliot sem kapna ekkora összegű jogdíjat Romániában, ha feltámadna, míg Nicolae Tzone, a Vinea kiadó igazgatója ironikusan feltette a kérdést: vajon Markó Béla titokban megkapta az irodalmi Nobel-díjat?
Orbán János Dénes, az Erdélyi Magyar Írók Ligájának elnöke viszont nem lepődött meg, szerinte ugyanis a szóban forgó kiadók felmérték, hogy Markó Béla ismertsége pénzzé tehető, és ezen az alapon kötöttek szerződést vele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.