Optimista a román vezetés

A bukaresti politikusok többsége korrektnek és kedvezőnek nevezte a Romániáról közzétett strasbourgi országjelentést, reálisnak tartva a csatlakozás 2007. januári időpontját. Közben néppárti EP-képviselők levélben hiányolták a magyarok helyzetének megemlítését.

2006. 05. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyebek mellett a kisebbségi törvénytervezet mihamarabbi elfogadását szorgalmazta tegnap Bukarestben Manuel José Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke és Olli Rehn bővítési biztos. A román törvényhozás parlamenti csoportjainak vezetőivel és Calin Popescu-Tariceanu kormányfővel folytatott megbeszélés során a brüsszeli diplomaták felszólították a bukaresti politikusokat, hogy a törvényhozás szintjén mozdítsák elő Románia európai integrációjának folyamatát. Cristian Radulescu, a kisebbségi törvényt eddig is vehemensen ellenző kormányzó Demokrata Párt képviselőházi frakcióvezetője a megbeszélés után úgy nyilatkozott: alakulata csak abban az esetben hajlandó támogatni a törvényt, ha kikerül belőle a kulturális autonómiatanácsok létrehozására vonatkozó passzus. Erre reagálva Márton Árpád, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) parlamenti képviselője lapunknak elmondta, szerinte a bukaresti koalíciós partnerek hajlandók lesznek októberig megszavazni a jogszabályt. Arra a kérdésünkre, miszerint az RMDSZ álláspontja szerint nem lett volna-e hasznosabb, ha az országjelentés bővebben foglalkozik a romániai kisebbségek, köztük a magyarság problémáival, Márton Árpád úgy válaszolt: természetesen üdvözölték volna, ám a dokumentumban szereplő kérdésekről nem a szövetség, hanem a bővítési biztos dönt.
Az Európai Parlament konzervatív-kereszténydemokrata képviselőit tömörítő néppárti frakció tagjai, köztük öt magyar, levelet intéztek tegnap az Európai Bizottság elnökéhez, José Manuel Durao Barrosóhoz, amelyben a bizottság előző napon kiadott romániai országjelentésében lévő, „a magyar kisebbség helyzetével kapcsolatos hiányosságokra” hívják fel a politikus figyelmét. Az MTI-hez eljuttatott levélben Szájer József (Fidesz), Gál Kinga (Fidesz), Olajos Péter (MDF), a szlovákiai Duka-Zólyomi Árpád (MKP), az erdélyi Kónya-Hamar Sándor (RMDSZ), valamint a francia Alain Lamassoure és a német Michael Galler egyebek között kifogásolják, hogy a korábbi jelentésekkel ellentétben a mostani dokumentum egyáltalán nem említi a magyar kisebbséget, illetve nem tartalmaz konkrét elvárásokat a kisebbségi jogok tiszteletben tartását is magában foglaló koppenhágai kritériumok – szerintük még hiányzó – teljesítésének érdekében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.