EU: drámai helyzet ellenére tudomásulvétel

Tudomásul vette Magyarország költségvetési kiigazító programját tegnap az Európai Bizottság, a döntést ismertető Joaquín Almunia pénzügyi biztos ugyanakkor drámai képet festett az államháztartás helyzetének súlyosságáról, és arra figyelmeztetett, hogy a program végrehajtása számos kockázattal jár. A hazánkkal szembeni bizalmatlanságot mutatja, hogy Brüsszel mindössze hat hónap bizonyítási időt adott a magyar kormánynak az egyensúly javításáról szóló ígéretek betartására.

2006. 09. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon súlyos a helyzet Magyarországon – kezdte az Európai Bizottság (EB) döntésének értékelését tegnapi sajtótájékoztatóján Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi uniós biztos, aki ugyan tudomásul vette a kormány költségvetési intézkedéseit tartalmazó konvergenciaprogramot, de egyúttal drámai képet festett az államháztartás helyzetének súlyosságáról, és arra hívta fel a figyelmet, hogy a program végrehajtását számos kockázat övezi. A bizottsági döntés – amelyet október 10-én az uniós pénzügyminiszterek tanácsa várhatóan módosítás nélkül elfogad – 2009-et szabja meg végső határidőként, hogy az államháztartási hiány hazánkban a GDP 3 százaléka alá csökkenjen. Ezzel kapcsolatban Almunia hangsúlyozta: a deficit mérsékléséhez Magyarországnak alapvető szerkezeti reformokat kell végrehajtania, ezek részletei azonban egyelőre nem ismertek. Mint mondta, folytatják a magyar helyzet figyelését és annak ellenőrzését, hogy a bejelentett intézkedéseket gyakorlatba is iktatják. A programban leírt célok elérhetőségét illetően Almunia hangsúlyozta, hogy az eddiginél erősebb költségvetési ellenőrzésre van szükség, egyúttal emlékeztetett, hogy a bizottságnak több alkalommal is felül kellett vizsgálnia a magyar kabinet által közölt számokat és költségvetési előrejelzéseket. Almunia úgy vélte, hogy a kiigazítás óriási erőfeszítés lesz a magyarok számára.
Lapunk kérdésére, miszerint nem furcsa-e, hogy az elfogadást tartalmazó jelentést éppen az önkormányzati választások előtt tette közzé az EB, Almunia úgy válaszolt: semmi ilyen esemény nem játszott szerepet döntésük nyilvánosságra hozatalában, és nem tudnak tekintettel lenni az EU összes tagállamának választási menetrendjére. Arra a kérdésünkre, véletlen volt-e, hogy a Reuters hírügynökségnek és a Financial
Times lapnak éppen akkor szivárogtatták ki a konvergenciaprogram elfogadásáról szóló döntést, amikor Magyarországon a leghevesebben lázadtak a kormányzati hazugságok ellen, az uniós biztos azt ajánlotta, forduljunk stábjához a kiszivárogtató személyét illetően.
A tegnap közzétett jelentés szerint hazánk 2004-es uniós csatlakozása óta a magyar államháztartás helyzete komoly aggodalomra adott okot, és az idei év során még roszszabb helyzet alakult ki. Néhány fontos intézkedést már meghoztak a kiegészítő bevételek biztosítására és a kiadások csökkentésére, ugyanakkor mind rövid távon, mind pedig a program későbbi éveire vonatkozóan továbbra is fennállnak kockázatok, ezért alapvető fontosságú, hogy Magyarország további késlekedés nélkül megszilárdítsa és véghezvigye a kiadások ellenőrzését és az arra vonatkozó szabályokat – közli az értékelés, amely szerint a magyar kabinetnek lehetőleg már 2009 előtt egyértelműen csökkenő pályára kell állítania az államadósságot.
Örülök, hogy az EB alkalmasnak ítélte a konvergenciaprogramot arra, hogy a legfontosabb céljainkat megvalósítsuk – értékelte Almunia bejelentését tegnap Veres János pénzügyminiszter, aki egyúttal felszólította a Fideszt, hogy hagyjon fel azzal a „kecsegtetéssel”, hogy a maastrichti kritériumok adó- és járulékcsökkentéssel teljesíthetők. Veres ígéretet tett arra, hogy a kormány a konvergenciaprogrammal összhangban lévő költségvetést terjeszt az Országgyűlés elé. Jó hírként értékelte az EB döntését Kóka János gazdasági miniszter is, aki úgy vélekedett, hogy Brüsszel igent mondott a stabilizációra és a reformprogramra. Kóka szerint az elfogadott program lehetővé teszi, hogy a következő hét évben 8 ezer milliárd forint forrás érkezzen Magyarországra az EU-tól.
Az Európai Bizottság döntésével tudomásul vette, hogy Magyarország utolsóként szeretne csatlakozni az euróövezethez – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz alelnöke, aki közölte: a konvergenciaprogram egy második Gyurcsány-csomag, amely az emberek megsarcolásáról szól.
Hasonlóan vélekedett Becsey Zsolt (Fidesz) európai parlamenti képviselő, aki az EB döntésével kapcsolatban rámutatott: hazánkkal szemben immár általános bizalmatlanság alakult ki Brüsszelben, amit az is bizonyít, hogy mindössze hat hónap bizonyítási időt kapott a kormány az egyensúly javításáról szóló ígéreteinek betartására.
A várakozásoknak megfelelő volt a magyar konvergenciaprogrammal kapcsolatos brüsszeli értékelés az MTI által megkérdezett elemzők szerint, akik úgy vélték, hogy a bejelentésre ezért semlegesen reagál majd a piac.

A jóváhagyás nem elég. A magyar konvergenciaprogram brüsszeli jóváhagyása jó hír, de nem elégséges a magyar szuverén adósosztályzaton érvényben lévő negatív kilátás stabilra javításához – mondta tegnap az MTI-nek a Standard& Poor’s hitelminősítő vezető térségi hitelfolyamat-elemzője. Kai Stukenbrock, a világ legnagyobb hitelminősítőjének európai feltörekvő piaci besorolásokért felelős területi igazgatója azt mondta: a jóváhagyás főleg azért jó hír, mert a magyar kormány ezután a programban foglalt reformok végrehajtására összpontosíthat, és nem a csomag további módosításával kell foglalkoznia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.