Felemás beszámolók

A BBC, a CNN és az Amerika Hangja világszolgálatai – szemben az Euronews televíziós hálózattal – tárgyilagosan számoltak be az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján Budapesten történtekről. A BBC rádiójában megszólalt az SZDSZ-es vezető, Fodor Gábor is, aki „saját tapasztalata” alapján állította: vidéken az emberek nem értik és „gyűlölik”, ami a fővárosban történik.

2006. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezzel homlokegyenest ellenkezően, a legalapvetőbb tényeket is durván meghazudtolva tudósított az AFP, a francia hírügynökség budapesti irodája a történtekről. Számos budapesti jelentéséből például az október 24-én, reggel 5 óra 31 perckor Párizsból az előfizetőknek szétküldött tudósításában még továbbra is azt állította, hogy Orbán Viktor beszédére „mintegy” négyezren voltak kíváncsiak, miközben az angolszász hírügynökség és lapok, valamint számos más külföldi hírforrás is az ellenzékpártinak a legjobb indulattal sem nevezhető MTI százezres adatát közölte. Az AFP – csakúgy, mint a párizsi hírügynökség adatait átvevő, francia globális televíziós állomás, a TV5 Monde – nemcsak a négyezres számmal sulykolta a kormány ellen tüntetők „marginális” jelentőségét, de a demonstrálókat folyamatosan szélsőjobboldalinak nevezte. A francia hírforrások egyik „üdítő” kivétele a legolvasottabb jobboldali Le Figaro, amely bőségesen beszámol a tömeg ellen alkalmazott aránytalan rendőri erőszakról is, és arról, hogy a kilőtt gumilövedékek nem kímélték a gyerekeket, illetve időseket sem.
Az olasz lapok közül is voltak, amelyek átvették ezt a hangot, de legalább nem egy közülük megemlíti, hogy Massimo D’Alema olasz miniszterelnök-helyettes hiányolta a magyar népet a budapesti Parlament előtti hivatalos ünnepségről. A La Repubblica tudósítója pedig szemtanúként arról írt, hogy a rendőrök és tüntetők közötti összecsapásnak két halálos áldozata is van. A lapnak nyilatkozott a miniszterelnök is, aki szerint az ünnepet egy „agresszív kisebbség” elrontotta. Gyurcsány e kijelentését több olasz lap is idézi, mint a La Stampa.
A jobboldali Times tudósítói, Devika Bhat és Adam LeBor, mint az utóbbi esetében várható volt, hangsúlyozottan kiemelte, hogy „a szélsőjobb” „náci” zászlót lobogtatott. LeBor – a magyar helyzet régi ismerője – nem vette a fáradságot, hogy megemlítse: erre a „náci” zászlóra is felesküdött Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A riport viszont elismeri: az évforduló kínos volt Gyurcsánynak, aki egykor KISZ-vezér volt, ma pedig Magyarország egyik leggazdagabb embere. Felesége pedig annak az Apró Antalnak az unokája, aki részt vett a szabadságharcosok bebörtönzésében és kivégzésében.
A belga La Libre Belgique című napilapban Christine Dupré tudósítását az Országgyűlés felügyelete alatt álló MTI jelzős szerkezettel, „tényszerűként” ajánlja előfizetői figyelmébe. E „tényszerű” beszámoló megszólaltatja Pierre Kende (Kende Péter) történészt és egy „Zoltanr” Lengyel nevű „volt ’56-ost”, akik egybehangzóan állítják, 1956-ban mindenki egy volt, noha – közismerten – a forradalmárok a szovjet alakulatok mellett a kommunista rendszer helyi védelmezői ellen is fegyverrel harcoltak. A cikk hitelét „nyilván” emeli, hogy megszólal benne még egy „Mattyas” keresztnévvel azonosított történészhallgató is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.