Napi sajtószemle

2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ft.com
A Világbank szerint a populizmus árt Kelet-Európának címmel a neoliberális londoni pénzügyi lap arról ír, hogy a washingtoni székhelyű bankot aggasztja a Közép-Európában újabban tapasztalható instabilitás: a populista szlovák koalíció, a kormány elleni tüntetések Magyarországon, a csehországi patthelyzet és a lengyelországi politikai csatározások. „A kormány csak Magyarországon lép, mert nincs alternatívája olyan költségvetési hiány mellett, amely idén a bruttó nemzeti termék 10 százalékát éri el.”


St.Petersburg Times ONLINE
A szentpétervári angol nyelvű lap Népszerűtlen demokrácia címmel azt írja, hogy az „új Európa legjobban féltett titka” az, hogy kételyei vannak a demokrácia érdemét illetően. Brüsszel ugyanakkor rosszul teszi, ha populistának bélyegzi azon vezetőket, akik demokráciát akarnak, és ha ehelyett a Gyurcsány-féléket támogatja, akkor csak csökkenti az Európába vetett bizalmat.


Le Temps
A genfi napilap rendkívül hosszú beszámolóban ír Budapestről, ahol „az új évszázad elégedetlen morgása” hallható. „A kampányhazugságok és egy bocsánatot kért miniszterelnök forrongó üstté változtatta Magyarországot”, ahol a globalizáció és a nemzeti azonosságért folyó harc, valamint a bal- és jobboldal ütközik. Sajátos módon a régi kommunisták lettek a globalizmus úttörő harcosai, míg az antikommunisták és a múltba révedők lettek az antiglobalisták. „A sajtó szabad, a választások demokratikusak, a szabadságjogok teljesek, de a hajléktalanok ott alszanak a nemzetközi luxus jelképei alatt”. Ami veszélyes, figyelmeztet a Budapestre látogatott tudósító, ugyanis „a demokrácia e keserű gyümölcsei” segítette hatalomra „a nacionalista és múltba néző jobboldalt Lengyelországban”, és ez az, ami miatt Putyin népszerű lett Oroszországban, ahol helyreállította a tekintélyuralmi rendszert. Az újságíró felkeresi Orbán Viktort is, aki elmondja neki, hogy a piac nem szereti a versenyt, hanem a monopóliumokat. „A monopóliumok ma legalább annyira, ha nem jobban ellenségünk, mint a kommunisták” egykoron, akik – a ma monopóliumot gyakorló korábbi kommunisták – egy és ugyanazok. A beszélgetésből a lap újságírója azt a következtetést vonja le, hogy Orbán Viktorban van valami Bonapartéből, akit démonizál a baloldal és sokan a „középen” még Mussolininek is tekintik, mert – mondja egy azonosítatlan beszélgetőpartnere – „a szélsőjobb játékát” játssza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.