Ft.com
A Világbank szerint a populizmus árt Kelet-Európának címmel a neoliberális londoni pénzügyi lap arról ír, hogy a washingtoni székhelyű bankot aggasztja a Közép-Európában újabban tapasztalható instabilitás: a populista szlovák koalíció, a kormány elleni tüntetések Magyarországon, a csehországi patthelyzet és a lengyelországi politikai csatározások. „A kormány csak Magyarországon lép, mert nincs alternatívája olyan költségvetési hiány mellett, amely idén a bruttó nemzeti termék 10 százalékát éri el.”
St.Petersburg Times ONLINE
A szentpétervári angol nyelvű lap Népszerűtlen demokrácia címmel azt írja, hogy az „új Európa legjobban féltett titka” az, hogy kételyei vannak a demokrácia érdemét illetően. Brüsszel ugyanakkor rosszul teszi, ha populistának bélyegzi azon vezetőket, akik demokráciát akarnak, és ha ehelyett a Gyurcsány-féléket támogatja, akkor csak csökkenti az Európába vetett bizalmat.
Le Temps
A genfi napilap rendkívül hosszú beszámolóban ír Budapestről, ahol „az új évszázad elégedetlen morgása” hallható. „A kampányhazugságok és egy bocsánatot kért miniszterelnök forrongó üstté változtatta Magyarországot”, ahol a globalizáció és a nemzeti azonosságért folyó harc, valamint a bal- és jobboldal ütközik. Sajátos módon a régi kommunisták lettek a globalizmus úttörő harcosai, míg az antikommunisták és a múltba révedők lettek az antiglobalisták. „A sajtó szabad, a választások demokratikusak, a szabadságjogok teljesek, de a hajléktalanok ott alszanak a nemzetközi luxus jelképei alatt”. Ami veszélyes, figyelmeztet a Budapestre látogatott tudósító, ugyanis „a demokrácia e keserű gyümölcsei” segítette hatalomra „a nacionalista és múltba néző jobboldalt Lengyelországban”, és ez az, ami miatt Putyin népszerű lett Oroszországban, ahol helyreállította a tekintélyuralmi rendszert. Az újságíró felkeresi Orbán Viktort is, aki elmondja neki, hogy a piac nem szereti a versenyt, hanem a monopóliumokat. „A monopóliumok ma legalább annyira, ha nem jobban ellenségünk, mint a kommunisták” egykoron, akik – a ma monopóliumot gyakorló korábbi kommunisták – egy és ugyanazok. A beszélgetésből a lap újságírója azt a következtetést vonja le, hogy Orbán Viktorban van valami Bonapartéből, akit démonizál a baloldal és sokan a „középen” még Mussolininek is tekintik, mert – mondja egy azonosítatlan beszélgetőpartnere – „a szélsőjobb játékát” játssza.
Szijjártó Péter: A háborúpártiak végső támadást indítottak az új realitás ellen