NETZEITUNG.DE
Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió egykori legfelső vezetője a német internetes lapnak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy az Egyesült Államok szerepének meg kell változnia, mert „amerikai barátaink manapság olyan betegségben szenvednek, amely rosszabb az AIDS-nél. Ezt a betegséget győzelmi komplexusnak nevezném”. Gorbacsov szerint Washington képtelen megszabadulni attól, hogy egész Nyugat-Európának is diktálni akarjon. Ugyanakkor a berlini fal leomlása után Amerika „a globális kereskedelemmel kihasználta azt, ami egy spontán, korlátok nélküli globalizálással lehetséges volt”. A jövőben azonban az Egyesült Államok szerepe csökkenni fog, mert olyan hatalmak is világpolitikai szerepet játszanak majd, mint Oroszország, Kína, India, Japán és Brazília. Gorbacsov hozzátette: az Európai Uniónak – félmilliárdos lakosságával – is megvannak a saját érdekei, amelyeket érvényesíteni akar. A volt főtitkár szerint az észak-koreai helyzet nem jelent közvetlen atomfenyegetést. Egyúttal elmondta, a Nyugat arcátlanul figyelmen kívül hagyta az atomsorompó-szerződés hatodik cikkelyét is, amelynek értelmében a törvényes atomhatalmaknak „tovább kell folytatniuk leszerelésüket”.
BBC
Naponta több ezer iraki menekül el hazájából, áll az Egyesült Nemzetek Menekültügyi Szervezetének jelentésében, amely szerint idén 365 ezren hagyták el az országot. Jelenleg havonta félszázezren távoznak a megszállt területről. Jordániában és Szíriában már egymillió iraki él, és ma Európába a legtöbb menekült Irakból érkezik.
Herald Tribune
A globális amerikai lap az AP amerikai hírügynökség hírét átvéve ismerteti, hogy Katona Tamás pénzügyminisztériumi államtitkár lemondott, miután fellebbentette a fátylat azon tervről, amelynek értelmében a 9,5 millió forintnál drágább ingatlanokra adót vetnek ki.
Die Presse
Sibylle Hamann, a balliberális osztrák Profil című hetilap szerkesztőnője a konzervatív napilapnak írt cikkében Orbán Viktorra térve azt állítja, hogy „fasisztákkal, szkinhedekkel és huligánokkal” cseresznyézik egy tálból.
Foreign Affairs
A földkerekség minden bizonnyal legbefolyásosabb külpolitikai folyóirata szeptember–októberi számában Niall Ferguson, az amerikai Harvard Egyetemen tanító brit történész A világ következő háborúja címen írt elemzésében azt állítja, hogy Palesztina és Mezopotámia forrongó földje hordozza magában a kitörésre váró következő globális konfliktust magjait. Mint a XX. század világháborúi kitörésének okai mutatják, az etnikai szétesés, a gazdaság robbanékony jellege és a hanyatló birodalmak elegye az, ami világégést okoz. Márpedig ma ennek vagyunk tanúi a Közel-Keleten.
Köcsögök, elküldtem őket a k.rva anyjukba, Dunába lökném az összeset - ez Magyar Péter véleménye a sajtóról