Csak nyár elején kerülhet sor a legtöbb magyar operatív program brüsszeli elfogadására, a pályázati nyertesekkel a szerződéseket csak augusztus–október táján köthetik meg, így a támogatott programok első számláinak beérkezése után az uniós kifizetések nagy része csak jövőre érkezhet meg – így foglalható össze a lapunknak nyilatkozó szakértők, illetve a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) véleménye.
– December 21-től január 16-ig felfüggesztettük a magyar operatív programok értékelését, a magyar hatóságok ugyanis számos, alapvető fontosságú információt nem adtak meg – közölte lapunk érdeklődésére Alejandro Checchi-Lang, az Európai Bizottság (EB) regionális politikai főigazgatóságának Magyarországért felelős igazgatója. A tisztviselő hangsúlyozta: az eljárás január 16-án azért tudott újra elindulni, mert a hiányzó adatokat a hónap első felében pótolták az illetékes hatóságok. Checchi-Lang hozzátette: a négy hónapos elbírálási idő a hiányzó adatok miatt hosszabb lesz, s az sem zárható ki, hogy amennyiben újabb hiányosságokat találnak, ismét felfüggesztik az uniós eljárást. Mint mondta, ahhoz, hogy a támogatásokat valóban folyósítsák Magyarországnak, véglegesíteni kell a programokat, amit egyeztetési eljárás előz meg. Az igazgató tájékoztatása szerint a következő hónapokban folyamatos tárgyalások során tisztázzák a még nyitott kérdéseket a magyar hatóságokkal.
A most közölt január 16-i időpont megegyezik az uniós illetékesek budapesti látogatásának időpontjával, ezért valószínű, hogy a decemberben bekért hiányosságokat éppen Budapesten pótolta Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos hivatala. Mindezek ellenére a felfüggesztés tényét brüsszeli tudósítónknak cáfolta Harangozó Gábor szocialista európai parlamenti képviselő, aki szerint csak az intézményrendszerrel kapcsolatos pontosítást kért az EB az NFÜ-től. Ugyanezt állította korábban Bajnai Gordon is, akinek szavait most cáfolta az uniós tisztviselő. A támogatási pénzek kifizetésének idejével kapcsolatosan Boros Imre közgazdász lapunknak elmondta: a pályázati eljárás rendje szerint a programok pályázati ablakainak megnyitása az első lépés, amit követnek az elbírálások, a hiánypótlások, a végső szerződéskötésre pedig csak a programok brüsszeli jóváhagyása után kerülhet sor. A beruházások megkezdése és az első számlák benyújtása után 30–45 napos határidővel kezdődhetnek el a kifizetések, ezért Boros erősen kétli, hogy még az idén Brüsszelből utófinanszírozás érkezne a 2007-es pályázatokra – a kisebb összegű, egyszerű elbírálás alá eső pályázatok kivételével.
Január végén, illetve február elején összesen nyolc pályázat kiírására kerül sor – nyilatkozta lapunknak Fadgyas Gábor, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség szóvivője, aki szerint a további kiírások többségének megjelenése akkorra várható, amikor a magyar kormány és az Európai Bizottság már véglegesíti az operatív programokat. Ezen tárgyalások lezárására a nyár előtt számíthatunk, a nagyobb volumenű uniós átutalásokra pedig 2008-ban – mondta Fadgyas, aki továbbra is cáfolta a magyar programok elbírálásának brüsszeli felfüggesztését. Elismerte ugyanakkor, hogy a Checchi-Lang által megjelölt hiányosságokat pótolták: a végrehajtó és ellenőrző funkciók szétválasztására vonatkozó jogszabály hatályba lépett, és a közreműködő szervezetek ügyében is előrelépések történtek. – A most kiírásra kerülő pályázatok rendelkezésre álló támogatási kerete 32 milliárd forint, körülbelül háromezer nyertes pályázattal számolunk az első körben – tette hozzá az NFÜ szóvivője.
Menczer Tamás: A külhoniakat meg kell védeni Gyurcsány Ferenctől