Nem kapott meghívót az Országgyűlés vadásztermében tartandó mai önkormányzati tanácskozásra többek között a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) és a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) sem. Kovács Krisztina, a Kormányzati Kommunikációs Központ sajtóreferense lapunknak elmondta: a miniszterelnök ma délelőttre ötven meghívottat vár, közöttük a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségét, a Kisvárosi Önkormányzatok Szövetségét, a Magyar Faluszövetséget és a kistérségi vezetőket. – Gyurcsány Ferenc bevezetője a sajtó számára nyilvános, ám ezután zárt ajtók mögött folytatódik a tárgyalás az Új Magyarország fejlesztési tervhez kapcsolódó, a hátrányos helyzetű kistérségi fejlesztési programok előkészítéséről – tette hozzá.
– Sajnálatos, hogy nem hívtak meg mindenkit, remélem, csak feledékenységből – nyilatkozta lapunknak Gémesi György, a MÖSZ elnöke. Szerinte ha szándékos volt a szelektálás, az igen barátságtalan lépés a munkáját hamarosan megkezdő kormányzati–önkormányzati egyeztető tanáccsal szemben, amelynek vezetőjévé ugyancsak Gémesit választották.
A fideszes Ódor Ferenc, a MÖOSZ elnöke úgy véli, nem meglepő a gyurcsányi megosztó politika, illetve a tavaly megkezdett önkormányzati PR-akciók folytatása, amelyek azonban nem feledtethetik azt a tényt, hogy az idén hárommilliárd forinttal kevesebb állami támogatás jut a hátrányos helyzetű önkormányzatoknak.
– Több mint negyven kistérség jutott eddig nehéz helyzetbe, és úgy tűnik, a kormány ez ügyben nem kíváncsi a nagyvárosok véleményére – mondta Szita Károly, az MJVSZ társelnöke.
Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke elmondta: még december 21-én megkapta az értesítést és egy háttéranyagot, amely konkrét javaslatokat nem tartalmaz. – Ha a kormány valóban segíteni akar a falvakban élőkön, akkor partnerre talál bennünk – szögezte le.
Ismeretes, a miniszterelnök a Fidesz elsöprő győzelmével végződő októberi önkormányzati választás után november 22-re hívott össze először átfogó egyeztetést. Akkor a megyéket hagyta ki, és a közgyűlések vezetői csak a nagy felháborodás nyomán vehettek részt a megbeszélésen, ahol kiderült: a kormány nem ad több pénzt a településeknek. Ezt követően Lamperth Mónika, az önkormányzati tárca vezetője éppen a 2007-es központi költségvetés parlamenti szavazása idejére hívta találkozóra a megyéket, Kósa Lajosnak, Debrecen fideszes polgármesterének egyeztetési kezdeményezését szintén a kormány képviselői lehetetlenítették el.
Mit tudunk eddig a Lakatos Márk-féle pedofilbotrányról?