Gyurcsány folytatja a megosztást

Ismét egyeztetésre hívta mára az önkormányzatokat Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, aki a hátrányos helyzetű kistérségek fejlesztéséről tárgyalna helyi vezetőkkel és az érdekképviseletekkel, csakhogy szelektálva: a parlamenti egyeztetésre több önkormányzati szövetség meghívót sem kapott. A tavaly év végén botrányba fulladt összejövetelek után a sajtó most csak a kormányfő beszédén lehet jelen, a tárgyalásokról kirekesztik a nyilvánosságot.

2007. 01. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem kapott meghívót az Országgyűlés vadásztermében tartandó mai önkormányzati tanácskozásra többek között a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ), a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetsége (MÖOSZ) és a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) sem. Kovács Krisztina, a Kormányzati Kommunikációs Központ sajtóreferense lapunknak elmondta: a miniszterelnök ma délelőttre ötven meghívottat vár, közöttük a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségét, a Kisvárosi Önkormányzatok Szövetségét, a Magyar Faluszövetséget és a kistérségi vezetőket. – Gyurcsány Ferenc bevezetője a sajtó számára nyilvános, ám ezután zárt ajtók mögött folytatódik a tárgyalás az Új Magyarország fejlesztési tervhez kapcsolódó, a hátrányos helyzetű kistérségi fejlesztési programok előkészítéséről – tette hozzá.
– Sajnálatos, hogy nem hívtak meg mindenkit, remélem, csak feledékenységből – nyilatkozta lapunknak Gémesi György, a MÖSZ elnöke. Szerinte ha szándékos volt a szelektálás, az igen barátságtalan lépés a munkáját hamarosan megkezdő kormányzati–önkormányzati egyeztető tanáccsal szemben, amelynek vezetőjévé ugyancsak Gémesit választották.
A fideszes Ódor Ferenc, a MÖOSZ elnöke úgy véli, nem meglepő a gyurcsányi megosztó politika, illetve a tavaly megkezdett önkormányzati PR-akciók folytatása, amelyek azonban nem feledtethetik azt a tényt, hogy az idén hárommilliárd forinttal kevesebb állami támogatás jut a hátrányos helyzetű önkormányzatoknak.
– Több mint negyven kistérség jutott eddig nehéz helyzetbe, és úgy tűnik, a kormány ez ügyben nem kíváncsi a nagyvárosok véleményére – mondta Szita Károly, az MJVSZ társelnöke.
Szabó Gellért, a Magyar Faluszövetség elnöke elmondta: még december 21-én megkapta az értesítést és egy háttéranyagot, amely konkrét javaslatokat nem tartalmaz. – Ha a kormány valóban segíteni akar a falvakban élőkön, akkor partnerre talál bennünk – szögezte le.
Ismeretes, a miniszterelnök a Fidesz elsöprő győzelmével végződő októberi önkormányzati választás után november 22-re hívott össze először átfogó egyeztetést. Akkor a megyéket hagyta ki, és a közgyűlések vezetői csak a nagy felháborodás nyomán vehettek részt a megbeszélésen, ahol kiderült: a kormány nem ad több pénzt a településeknek. Ezt követően Lamperth Mónika, az önkormányzati tárca vezetője éppen a 2007-es központi költségvetés parlamenti szavazása idejére hívta találkozóra a megyéket, Kósa Lajosnak, Debrecen fideszes polgármesterének egyeztetési kezdeményezését szintén a kormány képviselői lehetetlenítették el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.