Mélygarázs: ügyészségi óvás

A Fővárosi Főügyészség a terézvárosi Nagymező utcában tervezett mélygarázsépítéshez kiadott fakivágási engedély hatályon kívül helyezését kéri az illetékes építési hatóságtól – erről a nyomozó hatóság értesítette az eljárást kezdeményező civil szervezeteket. Az érintettek a VI. kerületi önkormányzattól azt várják, hogy még ma függessze fel az építkezést; a helyi Fidesz az ügyben rendkívüli képviselő-testületi ülést kezdeményezett.

2007. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem felelt meg a hatályos rendeleteknek az az engedély, amelyet a terézvárosi építésügyi hatóság adott ki tizenegy Nagymező utcai fa kivágására – tájékoztatta lapunkat Hantos Enikő, az Összefogás a Nagymező Utcáért Érdekvédő Egyesület elnöke. Elmondta: az Andrássy út és a Király utca kö-
zött megkezdett mélygarázsépítés ügyében a Levegő Munkacsoporttal és a Védegylettel közösen tavaly november végén kezdeményezték a törvényességi eljárást a jogerős építési engedély ellen. – Az ügyészség szövegszerű határozatát nem, csak az óvásról szóló hivatalos levelét kaptuk kézhez, azonban ennek alapján azt várjuk, hogy a VI. kerületi önkormányzat azonnali hatálylyal, még ma leállítsa az építkezést. E lépés azért is indokolt, mert az építési engedély törvényességét tovább vizsgálja az ügyészség – tette hozzá a civil szervezet vezetője, aki szerint ha a fákat korábban a Jókai téren is sikerült megmenteni, a Nagymező utcában is megakadályozható a pusztítás.
Amint arról beszámoltunk, a szabályozási terv alapján a városrész önkormányzata 2001-ben egy WK Bt. nevű társasággal kötött szerződést a hatszintes, 371 férőhelyes mélygarázs megépítésére. A „pesti Broadwaynek” nevezett Nagymező utcában 34 növényből álló, védett platánfasor áll, és a rendelet szerint a mélygarázs csak a faegyedek megtartásával építhető meg, ezért az úgynevezett védőtávolságot, amelyen belül nem bontható meg a természetes talaj, a szokásos öt méter helyett kettőben határozták meg. A kerületi építésügyi hatóság annak ellenére kiadta az engedélyt, hogy a fák védettségét kerületi és fővárosi rendelet írja elő. A hónapok óta tiltakozó civilek szerint a beruházás az összes fát veszélyezteti, és attól tartanak, hogy az épített környezetben, a lakóházakban és a közeli templomban is jóvátehetetlen kár keletkezhet. A kivitelezéssel megbízott Murus Zrt. december elején elkerítette és lezárta a munkaterületet, annak ellenére, hogy Verók István, a kerület MSZP-s polgármestere az építkezés felfüggesztését kérte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.