L'AGEFI
Magyarország – miért e csönd? címmel írt cikkében a svájci elektronikus napilap arról számol be, hogy a genfi Sajtóklubban magyar személyiségek mutattak be egy filmet azon eseményekről, amelyek az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából zajlottak le. A rendőrség brutális támadásának, a kilőtt gumilövedékeknek és veréseknek több száz sebesültje volt. Morvai Krisztina a személyes tanúbizonyság erejével ismertette, hogy miként élte át gyermekeivel október 23-át – könnygázfelhőben. A kérdés az, hogy a nemzetközi közösség miért reagált oly kevéssé ezen eseményekre? Vajon Brüsszel és az Európai Emberjogi Bíróság miért nem tett gyakorlatilag semmit, hogy fényt derítsen a történtekre? Néhány kivétellel, mint az uniós igazságügyi biztos, Franco Frattini kérésével – amelynek célja, hogy bizottság derítse ki, mi történt –, valamint az Európai Parlament közbeavatkozásával. A Freedom House szerint Magyarországon „demokratikus deficit” van. A kérdés az, hogy az októberi események e demokratikus deficit tünetei vagy pedig csak elszigetelt epizódról van szó? E kérdés megválaszolására egész Európának meg kell mozdulnia.
International Herald Tribune
Andris Piebalgs, uniós energiaügyi biztos Berlinben arra figyelmeztetett, hogy Oroszország földgázkartellt akar kiépíteni Algériával. Oroszországból érkezik Európa földgázszükségletének 25 százaléka, Algériából 10 százaléka. Piebalgs szerint egy ilyen erőforrás-koncentráció akadályozhatja a versenyt, olvasható a globális amerikai lapban.
*****
Észtországi jelentésében a napilap arról számol be, hogy a tallinni szovjet emlékmű eltávolítására hozott törvény felháborodást okoz Oroszországban. Az orosz parlament alsóházában kijelentették, hogy az észt kormány „a nácizmust hősies fénybe” helyezi a „fasizmus” feletti győzelem emlékművének eltávolításával. Az észtek szemében azonban az orosz reagálás egy másik totális állam, a Szovjetunió dicsőítését jelenti, és eszükbe juttatja a németeknek a harmincas években kifejtett propagandáját. Az 1947-ben épült emlékmű, mondják az észtek, Oroszország és az orosz uralom „felsőbbrendűségét” jelképezi. Észtország 1,4 millió lakosának negyede orosz. Az észt elnök kijelentette, hogy az észtek nem akarják, hogy lehúzza őket a múlt, hanem előrenéznek, és nem kívánnak szembekerülni egy provokatív emlékművel, amely a Szovjetuniót és a szovjet hatalmat dicsőíti és rajta önkényuralmi jelvény található.
europaportalen.se
Az unióra szakosodott svéd hírportál úgy értesült, hogy Angela Merkel német kancellár titkos levelet küldött a svéd kormány tagjainak. Ebben ismerteti, hogy miként tudnák megkerülni a referendum kiírását az uniós alkotmány elfogadásával vagy elvetésével kapcsolatban.
Deutsch Tamás: Manfred Weber politikai védelmet biztosít az Európai Parlamentben Magyar Péternek