A nép szava

Csontos János
2007. 02. 15. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az NBH szerint az épületet ért lövések összefüggésben állnak az őszi zavargásokkal – vezeti fel címoldalán a Teve utcai rendőrpalota elleni hajnali attakot a Népszava. Akár tovább sem kellene olvasni: a szocialistákhoz igen-igen közel álló – minden bizonnyal általuk eltartott – veszteséges napilap még azelőtt meghozta az ítéletet, hogy bármilyen tényt közölt volna az igencsak zavaros, a kancelláriaminiszter és a kormányfő felfokozott várakozásaival gyanúsan egybecsengő fegyveres támadásról. A belső publicisztika sem mentes a politikai prejudikációtól: engedelmesen összehozza a kalasnyikov-sorozatot az őszi zavargásokkal, majd némi elmaradhatatlan orbánviktorozás után leszögezi: „Úgyhogy egyetlen megoldás létezik. A hatóságok is teszik a dolgukat és a politikusok is. Figyelem, a politikusok dolga nem az, hogy mindig a másikat vádolják…” Vagyis a politikai kommentár tilos, s a kormányzati érintettség felvetése még akkor is összeesküvés-elméletnek minősül, ha a kormány a társadalmi figyelemelterelés érdekében jócskán mutatta jegyeit már összeesküvés-gyakorlatnak is.
Persze formálisan igaz: a hatóságok tegyék a dolgukat. Most épp moziznak a négyórányi videóval, amit a térfigyelő rendszer kamerái rögzítettek, de azt mondják, nemigen van használható anyag. Akkor sem volt, amikor a József Attila Színház előtt (ott, ahol most a sorozatlövő fegyver hüvelyeit megtalálták), háttérben a rendőrpalotával, pornófilmesek forgattak. Ennyit az éberségről. Nem csodálkoznék azon sem, ha a térfigyelésről is kiderülne, hogy a Kóka-holdudvar bulija, mint a vizitdíj-automaták. A hatóság tehát teszi a dolgát. Például helyet ad a megtámadott palotában a miniszterelnöknek, hogy pár órával az esemény után abszolút apolitikus sajtótájékoztatót tarthasson. E célból újságírókat hív, de az állítólagos terrorfenyegetés dacára el sem kéri sajtóigazolványukat. Közöttük simán bejut egy hírhedt blogger, aki a Moszkva téri álrasszista szurkálás körüli hecckampányban szerzett országos ismertséget. A hívatlan vendég mint a macska surran be a golyólyuggatta főhadiszállásra, kóborol az emeleteken, majd beül a Gyurcsány-szeánszra. Távozás előtt még hátrahagyja hátizsákját, mert kíváncsi, lesz-e bombariadó.
Hát ennyit a titkos meg nem titkos szervek komolyságáról – térjünk is vissza a Népszavára. Vegyünk egy példát. Tavaly április 6-án, a választások előtti csütörtökön a lap hasábjain figyelemfelhívó cikk jelent meg ezzel a címmel: Sikkasztási gyanú egy fővárosi fideszes jelölt ellen? (Így az igazi: még a gyanú is kérdőjellel.) A tényfeltáró írás hírt ad egy névtelen feljelentésről, amely szerint „a Magyar Asztali-Labdarúgó Szövetség elnökségében bizalmatlanság alakult ki Mihály Zoltán, a pénzügyeket is intéző főtitkár munkájával kapcsolatban”. Az anonim feljelentést a cikk dokumentumnak nevezi (biztosan géppel volt írva), s rá hivatkozva leírja: „Mihály Zoltán ellenőrizetlenül és bizonylatok nélkül vehetett fel pénzeket a szövetség kasszájából”. Megkérdezik Mihályt is, aki nem tud a feljelentésről, s nem is kívánja kommentálni azt. Június közepén a rendőrség határozatot is hoz a nyomozás megszüntetéséről, mivel „a cselekmény nem bűncselekmény”.
Csakhogy akkor már rég vége a választásoknak. A Népszava-oldalt viszont még aznap több ezer példányban fénymásolták, kicsit átszerkesztették, bekarikázták, és bedobták a választókerületi postaládákba. A körzetet Kiss Péter volt (és leendő?) kancelláriaminiszter nyerte. A hatóság itt is tette a dolgát: kiszivárogtatta a hírt, majd sutba dobta. Miért érzi úgy az ember, hogy ez nem feltétlenül a nép szava?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.