Napi sajtószemle

2007. 02. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

DW-WORLD.DE
A német közszolgálati adó jelenti, hogy Hugo Chávez venezuelai elnök rendeletet írt alá, amellyel a világ ötödik legnagyobb nyersolaj-exportáló országában nemzeti tulajdonba veszik az olajipart. A május elsején életbe lépő rendelet amerikai, brit, francia és norvég vállalatokat érint.


telegraph.co.uk
Az afrikai elefántok mégis eltűnhetnek a földről, mivel olyan ütemben ölik őket, mint még soha a két évtizeddel ezelőtt életbe lépett, az elefántcsont-kereskedelmet tiltó nemzetközi egyezmény óta. A probléma rendkívül akuttá vált – írja a brit lap. Egyetlen évben 23 ezernél is több elefántot öltek meg.


Antiwar.com
Ron Paul amerikai kongresszusi képviselő a népszerű, háborúellenes amerikai honlapon megjelent cikkében azt írja: több százezer amerikai katona foglalja már el Afganisztánt és Irakot. Számuk egyre nő. Ezt azzal igazolják, hogy mindkét ország támogatja a terrorizmust, és így kockázatot jelentenek az Egyesült Államokra. De ha egy kissé megvizsgáljuk az egész térséget, kiderül, hogy e két szegény ország – amely egyikének sincs néven nevezhető katonasága –, igen kis veszélyt jelent az amerikai nemzetbiztonságra, ha összehasonlítjuk azt más közel-keleti állammal. Megtámadásuk – miközben Washington a térség legroszszabb rezsimjeit szövetségesének tekinti – mutatja az amerikai közel-keleti politika halálos képmutatását. Szaúd-Arábia a szeptember 11-i géprablók legtöbbjének szülőhazája. Az irakiakkal ellentétben a szaúdiaknak bizonyított a kapcsolatuk az al-Kaidával. A szaúdi jótékony szervezetek pénzt juttattak iszlamista terrorcsoportokhoz. Ennek ellenére az amerikai kormány Szaúd-Arábiát a terror elleni háborúban „jó partnernek” tekinti. Miért? Mert az Egyesült Államoknak már régóta jó kapcsolatai vannak a szaúdi királyi családdal, és hosszú ideje érdekelt a szaúdi olajban. Ezért amerikai kormányok sora a szaúdiakat megbízható és becsületes közel-keleti barátoknak nevezi, holott nem azok. Ugyanez vonatkozik Pakisztánra, ahol Musarraf tábornok 1999-ben jutott puccsal hatalomra. Azóta Iszlámábád milliókat kapott állítólag azért, hogy Musarraf fellépjen az al-Kaida ellen, amire nem került sor. Szinte biztos, hogy a pakisztániak bújtatják bin Ladent. Észak-Korea nukleáris képességét pakisztáni technológiával fejlesztette ki. Akkor miért Szaddám Husszein volt a bűnbak? Mert diktátor volt? Musarraf nem az?


The Guardian
A baloldali brit lap Phnom Penhből keltezett tudósításában azt írja, a kambodzsai kormány akadályozza a népirtó vörös khmer elleni bírósági eljárást attól tartva, hogy számára kínos információk kerülhetnek nyilvánosságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.