FT.com
Ecuador azzal fenyeget, hogy az első olyan adós lesz, amely tudna fizetni, de mégsem fizet, írja a globális üzleti lap. Ezzel veszélyes precedenst teremt, és olyan országok is követhetik a példáját, mint Törökország és Lengyelország.
*****
Máris háttérbe szorultak azok a tervek, amelyek értelmében az Európai Unió technológiai kutatásának előmozdítására műszaki kutatóintézetet hoznának létre. A javasolt európai műszaki intézet (egyetem és kutatóintézet) politikai ellenállásba ütközik, másrészt pedig nem sikerült támogatást szereznie a magánszférától.
The Washington Post
A legszélsőségesebb neokonzervatív héja újságírók egyikének hírében álló Charles Krauthammer a liberális amerikai fővárosi lapban keményen bírálja Putyin orosz elnököt, akit szerinte leghelyesebb lenne „keresztapának” nevezni. Müncheni beszédével Putyin leleplezte magát. Az olaj- és gázjövedelemben úszó Putyin diktátori hatalmát erősíti meg, miközben a hazai és a nyugati vállalatok kapitulálnak az előtt, hogy elkobozza vagyonukat. Ilyen háttér előtt jelentette be az orosz elnök az igényét arra, hogy Oroszország ismét főszereplő legyen a világ színpadán. A lap – mint az elnököt támadó nyugati lapok cikkeinek mindegyike – most is megemlíti, hogy Putyin a szovjet KGB-nek dolgozott (a washingtoni lap Gyurcsányról ugyanakkor laptársaihoz hasonlóan következetesen elfelejti megemlíteni „komszomolvezetői” múltját – L. I.). Krauthammer felrója Putyinnak aktív külpolitikáját: katonai partneri viszonyát Kínával, nukleáris együttműködését Iránnal, a Szíriának és Venezuelának szállított fegyvereket, a Szudánnak nyújtott diplomáciai támogatását, fegyverszállításait és egy Amerika-ellenes szövetség más, potenciális partnerei irányába kinyújtott kezét. Mindennek ellenére Putyin agresszivitása nem jelent visszatérést a hidegháborúhoz. Putyin „túl okos ahhoz, hogy a szocialista gazdaság vagy a marxista politika abszurditásával terhelje magát. Üdvösen mentes az ideológiától, a politikai filozófiától és a gazdasági elmélettől… szerény ember: puszta maffiavezér, aki egy ország gazdasági erőforrásait és politikai hatalmát ragadja meg maga és leginkább KGB-s barátai számára.” Annyi azonban bizonyos, hogy Putyinból Münchenben partnerből Amerika ellenfele lett.
The Guardian
Veszélyes törés várható az amerikai–török jó viszonyban azt követően, hogy a demokrata párti többségű amerikai képviselőház, Franciaország példáját követve, olyan törvénytervezetet nyújtott be, amely hivatalosan elismeri a muszlim törökök által a keresztény örmények ellen elkövetett 1915-ös népirtást, írja a baloldali brit lap.
A kormány megvédi a nyugdíjasok juttatásait