Napi sajtószemle

2007. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

FT.com
Ecuador azzal fenyeget, hogy az első olyan adós lesz, amely tudna fizetni, de mégsem fizet, írja a globális üzleti lap. Ezzel veszélyes precedenst teremt, és olyan országok is követhetik a példáját, mint Törökország és Lengyelország.

*****
Máris háttérbe szorultak azok a tervek, amelyek értelmében az Európai Unió technológiai kutatásának előmozdítására műszaki kutatóintézetet hoznának létre. A javasolt európai műszaki intézet (egyetem és kutatóintézet) politikai ellenállásba ütközik, másrészt pedig nem sikerült támogatást szereznie a magánszférától.


The Washington Post
A legszélsőségesebb neokonzervatív héja újságírók egyikének hírében álló Charles Krauthammer a liberális amerikai fővárosi lapban keményen bírálja Putyin orosz elnököt, akit szerinte leghelyesebb lenne „keresztapának” nevezni. Müncheni beszédével Putyin leleplezte magát. Az olaj- és gázjövedelemben úszó Putyin diktátori hatalmát erősíti meg, miközben a hazai és a nyugati vállalatok kapitulálnak az előtt, hogy elkobozza vagyonukat. Ilyen háttér előtt jelentette be az orosz elnök az igényét arra, hogy Oroszország ismét főszereplő legyen a világ színpadán. A lap – mint az elnököt támadó nyugati lapok cikkeinek mindegyike – most is megemlíti, hogy Putyin a szovjet KGB-nek dolgozott (a washingtoni lap Gyurcsányról ugyanakkor laptársaihoz hasonlóan következetesen elfelejti megemlíteni „komszomolvezetői” múltját – L. I.). Krauthammer felrója Putyinnak aktív külpolitikáját: katonai partneri viszonyát Kínával, nukleáris együttműködését Iránnal, a Szíriának és Venezuelának szállított fegyvereket, a Szudánnak nyújtott diplomáciai támogatását, fegyverszállításait és egy Amerika-ellenes szövetség más, potenciális partnerei irányába kinyújtott kezét. Mindennek ellenére Putyin agresszivitása nem jelent visszatérést a hidegháborúhoz. Putyin „túl okos ahhoz, hogy a szocialista gazdaság vagy a marxista politika abszurditásával terhelje magát. Üdvösen mentes az ideológiától, a politikai filozófiától és a gazdasági elmélettől… szerény ember: puszta maffiavezér, aki egy ország gazdasági erőforrásait és politikai hatalmát ragadja meg maga és leginkább KGB-s barátai számára.” Annyi azonban bizonyos, hogy Putyinból Münchenben partnerből Amerika ellenfele lett.


The Guardian
Veszélyes törés várható az amerikai–török jó viszonyban azt követően, hogy a demokrata párti többségű amerikai képviselőház, Franciaország példáját követve, olyan törvénytervezetet nyújtott be, amely hivatalosan elismeri a muszlim törökök által a keresztény örmények ellen elkövetett 1915-ös népirtást, írja a baloldali brit lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.