Az újságírók halálával foglalkozó eddigi legátfogóbb jelentést adta ki a Sajtóbiztonsági Intézet (International News Safety Institute – INSI), amely megállapítja, hogy az elmúlt tíz évben átlagban hetente két újságírót öltek meg világszerte. „Számos országban a kényelmetlenné vált tudósítók elhallgattatásának a gyilkosság lett a legkönnyebb, legolcsóbb és leghatékonyabb módja” – jelentette ki Rodney Pinder, az intézet igazgatója, aki arra figyelmeztetett, hogy annál több újságírót ölnek majd meg a jövőben, minél könnyebb lesz a gyilkosoknak elkerülniük a törvény előtti felelősségre vonást.
Az INSI-vizsgálat elnöke, Richard Sambrook, a BBC főhírigazgatója kijelentette: „Az adatok azt mutatják, hogy az újságírók megölése lényegében nem jár kockázattal. Az eltelt évtizedben tízből kilenc esetben vádemelés sem történt.” Mindez nemcsak a kormányokat állítja a vádlottak padjára, hanem a demokráciákat is, amelyek ölbe tett kézzel szemlélik az eseményeket. A jelentés igen határozottan hívja fel az ENSZ-t, a Világbankot és a Nemzetközi Valutaalapot, nemzeti kormányokat, katonai és biztonsági erőket, sajtószervezeteket és újságírókat, hogy támogassák azon lépéseket, amelyek fokozzák az újságírók biztonságát. A szervezet ajánlása értelmében a kormányoknak szigorúan be kell tartaniuk az ENSZ BT 1738-as számú határozata értelmében rájuk háruló felelősséget, amely határozat felhívja a kormányokat az ilyen gyakorlat megszüntetésére. A Világbanknak, illetve a Nemzetközi Valutaalapnak pedig azt ajánlja, hogy a segélyek kiutalásakor vegye figyelembe, hogy az adott országban gyilkoltak-e újságírókat.
A jelentés statisztikai adataiból kiderül, hogy a világon a legtöbb újságírót egy olyan országban ölték meg – Irakban –, amelyet az Egyesült Államok demokráciának tekint. Az ott megölt újságírók száma a vizsgált időszakban 138. Ugyanezen időszakban Oroszországban 88, Iránban 54, Amerikában 21, Izraelben és a megszállt területeken 12 újságírót öltek meg.
Elkepesztő siker, állótapsos ünneplés a Hamupipőke bemutatóján