LA STAMPA
Magyarország: a kormány továbbra is tangában: visszavonul a manöken szóvivő – Sznob, aki megveti a szegényeket címen az olasz lap budapesti cikkében hosszan ír a Kiss Józsefné Demcsák-esetről, és azzal zárul, hogy a dialektikus marxizmus halála által hagyott űrt „arcátlanul” az anyagi bőség töltötte ki, ami azzal a következménnyel jár, hogy az uralkodó osztály és a nép között jelentősre nőtt a távolság.
HERALD TRIBUNE
A szélsőjobb terpeszkedik Franciaország fölött címmel a globális, párizsi szerkesztésű amerikai lap arról ír, hogy a francia elnökválasztási kampányt az a téma uralja, amely hosszú időn át a szélsőjobb monopóliuma volt, vagyis hogy miként lehet valaki a legjobb francia. Nicolas Sarkozy, a konzervatív jelölt „bevándorlási és nemzeti azonosság” minisztériumát kívánja létrehozni, amely azt követeli meg az újonnan bevándoroltaktól, hogy a republikánus állam világi értékeit tegyék magukévá. Ségolene Royal, a szocialisták jelöltje pedig azt várja el minden franciától, hogy tanulja meg a Marseillaise-t, a francia himnuszt, és tűzze ki vitrinébe a zászlót a nemzeti ünnepen. Le Pen elégedetten nevetgél, mert a két jelölt ellopta és így érvényesítette azt az üzenetét, hogy „Franciaország a franciáké”. Sarkozy javaslata ugyanakkor – írja a lap – a náci megszállás alatti Vichy-korszak rossz emlékeit idézi fel. A nemzeti azonosság minisztériumát a zsidóügyek általános komisszári hivatalához hasonlítják. Politikailag konzervatív zsidók, akik Sarkozyre akartak szavazni, amiért Izrael rendíthetetlen támogatója, elfordulnak tőle, és Bayrou-ra, a centrista jelöltre szándékoznak adni szavazatukat. Royal pedig még felhívta a franciákat, hogy mindegyiküknek legyen otthon trikolórja. „Más országokban a zászlót a nemzeti ünnepen az ablakba helyezik”, mondta, és felhívta támogatóit arra is, hogy vegyék vissza a jobboldaltól a nemzet jelképeit.
*****
Ismét téma lett a rendőrök elleni támadás a francia elnökválasztási kampányban most, hogy a rendőrség hét órán át a párizsi északi pályaudvarnál ütközött meg fiatalokkal. A randalírozók üzleteket rongáltak meg. Könnygáz terjengett a környéken, tizenhárom embert tartóztattak le.
*****
A The New York Times tulajdonában lévő lap vezércikkben foglalt állást az ellen, hogy az amerikaiak rakétavédelmi rendszert állítsanak hadrendbe Lengyelországban és Csehországban a nem létező iráni rakéták fenyegetése „kivédésére”, ugyanis ez hidegháborús légkört teremt. A védelmi pajzs ugyanakkor az Egyesült Álamokat védi, és így sok európai szemében csak megerősíti az amerikai önzésről kialakult nézetüket.
Hankó Balázs: A kormány mindent megtesz azért, hogy a 13. havi nyugdíj rendelkezésre álljon