Napi sajtószemle

2007. 04. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse
Míg a magyar jobboldal vad tiltakozó akciókkal fejezte ki már a múlt ősszel nemtetszését Gyurcsány Ferenc balliberális kormányával szemben, addig a baloldal nem tiltakozik az elhatározott drasztikus megtakarítási intézkedések és húsba vágó reformok ellen. Dessewffy Tibor, a magyarországi Demos intézet vezetője szerint ez egyrészt azért van, mert Kádár idején a magyar társadalom nagyobb része hozzászokott ahhoz, hogy mindenfajta ideológiától elforduljon, és jóval inkább érdekli az anyagi túlélés és saját jóléte (a vezető osztrák lapban a cikket író Peter Bognar nem kérdezett vissza a kormány közeli szociológustól, hogy éppen emiatt kellene tiltakoznia – a szerk.). Másrészt „paradox módon ma a jobboldali radikálisok skandálnak az utcán kapitalista- és globalizmusellenes jelszavakat”. Bognar Dessewffy mellett a szintén kormány közeli Ágh Attila politológust kérdezi, aki „hasonlóan” látja a dolgokat: „A kommunizmus idejéből származó nehéz örökségre a baloldal nem tud autentikus választ adni, mivel a kommunista uralkodók maguk is »baloldaliak« voltak.” A magyar jobboldal számára viszont az antikommunizmus fontos ideológiai összetartó anyag, s ezért démonizálják ezzel Gyurcsányt és a kormányzó szocialistákat. A magyar baloldalnak viszont nincs más választása, mint hogy a Gyurcsány-kabinet megszorító intézkedéseit és „modernizációs politikáját” lenyelje. Ezenkívül még a legmegrögzöttebb baloldaliak is látják, hogy a Gyurcsány-csomagnak „nincs alternatívája”. A magyar szakszervezetek pedig Dessewffy és Ágh szerint a kilencvenes években megrekedtek fejlődésükben, és mára elvesztették jelentőségüket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.