HOBOCTN
Az orosz hírügynökség a Kommerszant napilapra hivatkozva arról ír, hogy terjed a Szabadság téri szovjet emlékmű elmozdítását szorgalmazó kampány, amely érdekében eddig kétszázezer aláírást gyűjtöttek össze, amely elegendő a népszavazás megtartásához. A jelentés hangsúlyozza, hogy a szovjet emlékmű alól a csontokat az ötvenes évek végén elvitték. Ugyanakkor a Magyarországon található szovjet katonai emlékműveket egymás után távolították el a Szovjetunió szétesését követően. Az emlékművet „magyar nacionalisták” több alkalommal megrongálták. A hatóságoknak az emlékművet fémkerítéssel kellett körbevenniük és őröket állítaniuk. A Fidesz számos tagja is támogatja az emlékmű eltávolítására kiírandó referendumot. „Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök Moszkva szimpatizánsának számít. Tavaly két alkalommal is találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, amelynek során mindig hangsúlyozták a Moszkva és Budapest között fennálló, valaha is legjobb kapcsolatokat.” A jelentés végén az olvasható, hogy ha 2010-ben a jobboldal nyer, a szovjet emlékmű sorsa ismét aktuális téma lehet, noha a Kreml nyilvánvalóvá tette: az emlékmű az orosz–magyar kapcsolatok folyamatos fejlődésének elvi kérdése.
derStandard.at
Az osztrák balliberális lapban megjelent cikkében Paul Lendvai azon aggódik, hogy ha a kormánynak nem sikerül megvalósítania reformprogramját, saját soraiban rendet tennie, és megfelelő kommunikációval az emberek bizalmát visszaszereznie, akkor feltartóztathatatlan a Fidesz „nemzeti populistáinak” hatalomra jutása.
Herald Tribune
Chávez ijesztgeti a világ legnagyobb olajvállalatait, írja a globális amerikai lap, amely kiemeli, hogy a világ bizonyított olajtartalékainak 77 százaléka nemzeti vállalatok kezében van, és a világ 20 legnagyobb olajvállalatából 14 állami irányítás alatt áll. Chávez venezuelai elnök legutóbb azt rendelte el, hogy május elsejéig vegyék köztulajdonba az Orinoco-övezetben található nehézolajmezőket, amelyekről egyes szakértők azt állítják: több olajat rejtenek, mint Szaúd-Arábia készletei. De ugyanez a véleménye az Egyesült Államok geológiai intézetének is, amely szerint e területen található a világ legnagyobb, egybefüggő szénhidrogénkészlete.
The New York Times
A vezető amerikai lap szerkesztőségi állásfoglalásában ad hangot annak a véleményének, hogy Irakban az amerikai megszállók számára reménytelen a helyzet. Huszein diktátor szobrának egyik eltávolítója kijelentette, hogy most már gyűlöli az amerikai katonákat. A vezércikk zárómondata: „Irakban nem lehetséges a diadal, és igen kevés remény maradt.”
A hangfelvételek nyilvánosságra kerülése után káosz alakult ki a Tisza környékén