Napi sajtószemle

2007. 04. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

FT.com
Lehangolónak találják Brüsszelben, hogy Európa négy legfontosabb energiavállalkozása közül a leglényegesebb Budapest miatt meghiúsulhat. A Nabucco földgázvezetékről van szó, amely 2012-től szállítana földgázt a Kaszpi-tenger térségéből Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon át Ausztriáig és Nyugat-Európáig. Különösen Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnöknek az a kijelentése keltett csalódást, amelyben a Nabuccót „álomnak”, míg a Gazprom állami konszern ellenprojektjét, a Kék Áramlatot „realitásnak” nevezte. Az unió ezzel szemben szeretne az orosz gázellátástól függetlenebbé válni, és előnyben részesíti az ÖMV által tervezett Nabucco vezetéket, amely Iránból, a Kaszpi-tenger melletti térségből, sőt az arab régióból szállítana földgázt Európába. Hannes Swoboda, az Európai Parlament szocialista frakciójának alelnöke felszólította az Európai Bizottságot és az osztrák kormányt is, hogy növelje a nyomást Magyarországra. A lap hozzátette, hogy Magyarország hivatalosan még a Nabucco mögött áll, amint azt a budapesti osztrák nagykövetség megkeresésére két héttel ezelőtt válaszolták. A Mol magyar olajvállalat, amely a Nabucco-konzorcium egyötödének tulajdonosa, nemrég cáfolta azokat a spekulációkat, hogy Magyarország már döntött volna a Kék Áramlat mellett. Az ÖMV ennélfogva nem látja veszélyben a tervet.


Herald Tribune
Visszacsúszás Közép-Európában címmel Charles Gati (a mindenkori budapesti balliberális koalíció barátja – a szerk.) és Heather Conley (a Bush-kormány Közép- és Kelet-Európáért felelős volt helyettes külpolitikai államtitkára) a globális amerikai lapban megjelent cikkét azzal kezdi, hogy „Európa szívében Franz Kafka zavaros világa kezd teret nyerni Václav Havel reményteli világával szemben”. A szerzők ezután a jobboldali lengyel kormányt támadják. Noha a lengyel kormány Amerika-barát, a lengyelek körében drámai módon csökken a washingtoni politika iránti szimpátia. A szerzőknek nem tetszik a lengyel lusztrációs törvény. Ezt követően azt írják, Pozsony, Budapest, Bukarest és Szófia utcáin a „populista demagógia méreggel teli rikoltásai” hallatszanak. Gatiék ezután rátérnek Magyarországra, ahol a Fideszt támadják, amely „miután egymást követően két választást vesztett, úgy tesz, mintha fel lenne háborodva azért, mert Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2006-os kampányában hazudott a gazdaság helyzetéről, és bojkottálják a parlamenti üléseket, amikor Gyurcsány beszél”. Miközben Oroszország kiterjeszti befolyását a régióra, így Magyarországra is. Az, ami e régióban történik, nem válik Amerika örömére, amely egy pluralistább világot vizionált.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.