Az FVF átalakításának anomáliái

2007. 05. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány új koncepciója szerint egységesítik a fogyasztóvédelem intézményrendszerét: év végéig az eddig belügyminisztériumi hatáskörbe tartozó regionális felügyelőségek a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FVF) közvetlen irányításába, vagyis a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) fennhatósága alá kerülnek.
A kormány elkövetkező hét évre szóló fogyasztóvédelmi koncepciójáról Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter számolt be az Országgyűlés eseti szakbizottságának múlt heti ülésén. Az elképzelések szerint két éven belül a jelenlegi 218 fős szervezeti létszámot 498 fősre tervezik emelni. Az idei költségvetés számai alapján kiderült, hogy több mint 1800, ellenőrzéssel foglalkozó szakembert tett utcára a kormány – mondta Koszorús László fideszes képviselő a távirati irodának. A képviselő szerint emiatt kétséges, hogy a jövőbeni ellenőrzések tényszerűek, szakszerűek és elég sűrűek lesznek-e.
„Célunk, hogy a feladatok mellé tegyük az infrastruktúrát, és a területi ellenőrzési kapacitást erősítsük 2009-ig. Az FVF büdzséjét is ehhez képest alakítjuk” – mondta Kathi Attila, az FVF szóvivője.
A létszámemelést már 2003-ban is meghirdették, de ez nem történt meg, sőt a területi felügyelőségeken tavaly átlagban csaknem tízszázalékos leépítés volt – mondta lapunknak Baranovszky György, a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetségének ügyvezető elnöke. A kereskedelemben 2005-ben ezer üzletre jutott egy ellenőr, a kapacitás gyenge. „Az emelés tehát nem újdonság, de erősen kérdéses, megvalósul-e” – közölte.
Az utóbbi években a fogyasztóvédelem területén is megnőtt a társadalmi szervezetek száma és jelentősége. A működésükre fordítható központi támogatások forrása a jogszabály szerint az év során befolyt büntetések (ezek közül is csak a fogyasztóvédelmi bírságok) harminc százaléka és a költségvetési hozzájárulás lenne. „Ez utóbbi 2005 második fél évében viszont elmaradt, amikor a kormány úgy döntött, hogy a gazdasági tárcától a terület átkerül a SZMM-hez” – mondta Baranovszky György.
Pályázatot évente kétszer ír ki a minisztérium, az elsőt legkorábban júniusban, a másodikat év végén. Emiatt viszont azok a civil szervezetek, amelyek fogyasztói irodákat működtetnek és tájékoztató kiadványokat jelentetnek meg, nem tudnak tervszerűen működni. „Csak futnak a pénzük után” – közölte az elnök, aki az új fogyasztóvédelmi koncepcióval kapcsolatban úgy látja: mivel a különböző ellenőrző hatóságok más-más minisztériumok alá tartoznak, a rendszer még mindig nem hatékony. „Túlságosan hangsúlyos a koncepcióban a kommunikáció – folytatta –, annyira, hogy az már gyanús. Mert azt viszont, hogy a minisztérium hogyan, miből finanszírozza a fogyasztókhoz szóló reklámokat, senki nem tudja.”
Baranovszky, aki egyben az alternatív vitarendező fórumként működő fővárosi Budapesti Békéltető Testület elnöke is, elmondta: a mai napig nincs aláírva a minisztériummal a békéltető testületek támogatásról szóló szerződés, holott azt jogszabály írja elő. Így most a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara előlegezett meg tízmillió forintot arra, hogy egyáltalán működni tudjanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.