(Brüsszel)
Vlagyimir Putyin orosz elnök vasárnap a kazah és türkmén vezetőkkel olyan gázvezeték-megállapodást kötött, amely a jövőben erősíti Moszkva ellenőrzését a közép-ázsiai földgázexport-útvonalak fölött. A vezeték a Kaszpi-tengert megkerülve szállítana földgázt a nyugati piacokra. A Magyar Nemzet szerint Moszkva ezzel hátrányba hozta az EU által előnyben részesített, de még csak papíron létező Nabucco csővezetéket.
Ferran Tarradellas, Andris Piebalgs-nak, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős biztosának szóvivője elmondta: amikor a biztossal nemrégiben Budapesten jártak, a magyar kormány miniszterei biztosították őket arról, hogy a Nabucco „jó projekt”, sőt „az energiáért felelős miniszter” azt is kijelentette, hogy „imádja” a Nabuccót. Marilyn Carruthers, Pielbalgs energiaügyekért felelős szóvivői irodájának sajtósa lapunk kérdésére közölte, „lehetőség van” a Kaszpi-tenger alatti olaj- és gázvezeték megépítésére. Elmondta azt is, hogy tovább folyik a Nabucco vezeték megvalósíthatósági tanulmányának készítése, amelyről úgy tudjuk, hogy akár már ma kész állapotban a bizottsághoz kerülhet.
Arra a kérdésre, hogy a bizottság továbbra is azt az álláspontot vallja-e, amelyet korábban lapunknak kifejtett, vagyis hogy minden ország maga dönti el, a Nabucco mellett milyen más vezetékbe fektet be, vagy igazak-e azok a lapértesülések, amelyek szerint az unió rosszallását fejezte ki a Gyurcsány-kormánynak a Gazprom-féle Kék Áramlat vezeték melletti korábbi kiállása miatt, Carruthers megerősítette a korábbi álláspontot.
Válasz Göncznek. Brüsszelben „egyre nagyobb hullámokat ver, hogy a magyar kormány, letérve az európai szolidaritás útjáról, különutas politikát folytat az energiapolitika területén” – áll abban a levélben, amelyet az Európai Parlament Fidesz–MPSZ-delegációjának vezetői küldtek Göncz Kinga külügyminiszternek. Leszögezik, „a közös energiapolitikával szembeni szolidaritásunk hiánya más területeken is akadályozza a nemzeti érdekek érvényesítését”. (MN)
Autóbalesetben meghalt egy német állampolgár Zalában