Módosítani kell a Galileo-programot

2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Bár az OECD éppen a napokban jelentette ki, hogy az állami fejlesztések csak a magántőke bevonásával valósulhatnak meg hatékonyan, a példák ennek ellentmondanak. Az Európai Unió legköltségesebb terve, a szintén a közszféra és a magánszektor közös vállalkozásába adott, Galileo néven ismert műholdas helymeghatározási rendszer határidős megvalósítása például azért vált kétségessé, mert a magánvállalatok vitába keveredtek egymással. Tegnap ezért az Európai Bizottság a Közlekedési Miniszterek Tanácsa és az Európai Parlament felkérésére kiadott közleményében leszögezte: módosítani kell a navigációs rendszer fejlesztésének ütemtervét abból a célból, hogy az 2012-ig teljeskörűen működőképes legyen. Ennek elősegítésére – közölte a bizottság – a köz- és a magánszféra közötti partneri viszonyt is át kell alakítani.
A meglévő amerikai és a gyors léptekkel a megvalósulás útján járó orosz, illetőleg a tervezett kínai műholdas rendszer mellett „Európának a határellenőrzés, a közlekedési logisztika, a pénzügyi műveletek, a létfontosságú energetikai és hírközlési infrastruktúrák felügyelete sikeréért” szüksége van a Galileóra – nyilatkozta Jacques Barrot, a bizottság közlekedésügyi tevékenységekért felelős alelnöke.
A tervezett rendszer rádiónavigációs technológiája segítségével a felhasználók a világ bármely pontján meg tudják határozni pontos helyüket. A Galileo összesen 30 műholdból áll, amelyek 24 ezer kilométer magas pályán keringenek.
Az unió most azt szeretné, hogy közfinanszírozásból valósítsák meg a Galileót. Ezt a forgatókönyvet a tagországok közlekedési miniszterei június 7–8-i brüszszeli találkozóján vitatják meg. A kiadások 2007 és 2013 között 3,4 milliárd euróra rúgnának. A rendszert ugyanakkor koncesszió részeként magánüzemeltetőkre bíznák.
Barsiné Pataky Etelka, a Galileo-projekt jelentéstevője Új erőt a Galileo-tervnek! címmel nyilatkozatot adott ki, amelyben hangsúlyozza, hogy az európai mérnökök és fejlesztők kiváló munkát végeztek, de a köz- és a magánszféra partnersége nem bizonyult megfelelő formának a megvalósításhoz, mert a magánszektor nem hajlandó teljes mértékben vállalni a megtérülési kockázatokat. Ezért ez az együttműködési viszony „nem különösen hasznos” a közösségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.