Napi sajtószemle

2007. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
A globális amerikai lapban Judy Dempsey, az újság berlini irodavezetője a címoldalon kezdődő, terjedelmes cikkében foglalkozik a Galileo-terv, az Európai Unió helymeghatározó navigációs rendszerének kudarcával azon hír alkalmával, hogy az Európai Bizottság véget vet a magánipar részesedésének a projektben. Európa technológiailag legnagyratörőbb műszaki terve vitákba torkollott a finanszírozás, a munkahelyek és a vezetői szerkezetek kérdéseiben. A bizottság várhatóan azt javasolja, hogy a projekt 9,5 milliárd eurós költségét teljes mértékben a közszféra finanszírozza. Az ok: az unió életben akarja tartani a Galileo-programot, amely a meglévő amerikai és orosz, illetve a készülő kínai műholdas navigációs rendszerrel versenyezne. A Galileo eddig már 1,2 milliárd euróba került, de ennek ellenére az annak megvalósítására kitűzött egyetlen határidőt sem tudták tartani. A magáncégekből álló konzorcium (a francia Alcatel-Lucent és a Thalys, a német–francia EADS, az olasz Finmeccanica, a spanyol AENA és Hispasat, a brit Inmarsat és a német TeleOp) az egymással folytatott vitákon kívül nem sok eredményt tudott felmutatni. Wolfgant Tiefensee német közlekedési miniszter arról panaszkodott, hogy a projekt zsákutcába került. Kiderült, a konzorcium nemigen akart rövid távú kockázatokat vállalni anélkül, hogy garantálták volna befektetésük megtérülését. Ezenkívül Németország, Franciaország és Spanyolország is a színfalak mögött erős lobbitevékenységet folytatott saját nemzeti érdekeik előmozdításáért. A spanyolok munkahelyeket akartak, a németek azt, hogy a Galileo székhelye München legyen. Eközben az oroszok teljes sebességgel haladnak előre Glonassz-rendszerükkel, és a kínaiak is igen jelentős összegeket fektetnek be a műholdas rendszerük üzembe állításába.

*****
Az amerikai demokrata párti törvényhozók egyre inkább ágáll-nak a rakétavédelmi pajzs európai kiterjesztése ellen, olvasható a lap másik, szintén címoldalon kezdődő cikkében. A kongresszus demokrata párti többsége máris meg kívánja nyirbálni a védelmi rendszer kiadásait. A tervek szerint a rendszer 2012-ben lenne üzembe helyezhető. A célja elsősorban az, hogy az Iránból érkező ballisztikus rakéták ellen nyújtson védelmet. Szakértők szerint Irán 2010 és 2015 között állíthatná hadrendbe rakétáit.


DZIENNIK
„Lengyelellenes, rettenetes sztereotípiákat ábrázolnak” – mondta a lapnak Ilona Dworak-Cousin, a lengyel Izrael Barátai Társaság elnöke arról a képregénysorozatról, amely a Háárec izraeli napilapban jelent meg néhány napja. A Lengyelországban nagy felzúdulást kiváltó rajzok alkoholistának és antiszemitának állítják be a lengyel társadalmat. A képregény ellen Agnieszka Magdziak-Miszewska tel-avivi lengyel nagykövet is tiltakozott, de az újság közölte, nem kér bocsánatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.