Napi sajtószemle

2007. 05. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
Immanuel Wallerstein, a Yale Egyetem világhírű kutatója, egyebek között Az amerikai hatalom hanyatlása: az Egyesült Államok egy kaotikus világban című könyv szerzője Sarkozy és a gaulle-izmus címmel a globális amerikai lapban megjelent cikkében azt írja, Sarkozyre nemcsak a jobboldal és a középen állók egy része, de a szélsőjobb is szavazott, amiért mozlimellenes, a bűnözőkkel szemben kemény fellépést ígért a gettókban, valamint azt ígérte, hogy nagyobb akadályt állít a bevándorlás ellen, és kiáll Törökország uniós tagságával szemben. „Csaknem biztosan beteljesíti ígéreteit, és így a szélek felé álló jobboldali szavazói megkapják, amit akartak.” Pártja a gaulle-izmusban gyökeredzik, és ez főként három dolgot jelent: azon jog érvényesítését, hogy Franciaország a világpolitikában nagyobb, független szerepet játsszon; az állami irányítás, vagyis egyfajta keynesi gazdaságpolitikát, amelyben az államnak nagy szerepe van, és végül a kommunistaellenességet. Wallerstein kételkedik abban, hogy egyes várakozásoknak megfelelően Sarkozy eltérne a gaulle-izmus ezen alapelemeitől. Sarkozy a francia nemzeti érdekeket fogja érvényesíteni, és e területen azt teszi, amit Lord Palmerston XIX. századi brit politikus mondott az Egyesült Királyságról: „Nagy-Britanniának nem állandó szövetségesei vannak, hanem állandó érdekei”. Márpedig Párizsnak nem sok szüksége van az Egyesült Államokra. Elsőrendű érdeke az, hogy miként alakul Európa és milyenek a kapcsolatai volt afrikai gyarmataival. Európában ez azt jelenti, hogy a francia érdekeknek az felel meg a legjobban, ha Párizs szoros kapcsolatban áll Berlinnel. Thatchernél Sarkozy sokkal inkább Merkelt követheti, aki udvariasan beszél Washingtonnal, de meglehetősen független politikát követ, mint ahogyan a német kancellár asszony erősen ellenzi az amerikaiak azon tervét, hogy Lengyelországban és a Cseh Köztársaságban helyezzék el az amerikai rakétavédelmi rendszereket.

*****
A lap Alattyánból írt riportjában kiemeli, Sarkozy egy észak-afrikai származású asszonynak azt mondta: „Ön nem algériai, hanem francia. Ahogyan én nem vagyok magyar.” Serge Schmemann szerint Sarkozy jobban tenné, ha nem felejtené el: amennyiben Franciaország nem engedte volna be szüleit, nem az lenne, mint amivé lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.