bbc home
„Abban a köztársaságban, ahol szolgálni akarok, nem lehetnek jogok kötelezettségek nélkül… Mindenkinek meg kell adni a lehetőséget, de mindenkinek munkájával, személyes elkötelezettségével és hittel kell megkeresnie kenyerét”, idézi a brit világszolgálat Nicolas Sarkozy győzelmi beszédét. Sarkozyt ellenfelei amerikai neokonnak csúfolják, akinek történetesen francia útlevele van. Mások szerint hataloméhes ember, Napóleon-komplexussal. Sarkozy először Berlint, majd Brüsszelt, utána Amerikát és Afrikát kívánja meglátogatni. Nagy-Britanniát nem említette.
The New York Times
„Arrogáns és brutális, tekintélyelvű demagóg, tökéletes Jagó” – kezdődik a vezető amerikai lap fő cikke Sarkozy elnökké választásáról azzal, hogy felsorolja, milyen jelzőkkel illették bírálói. Egy másik cikk azt említi, hogy támogatóit ezekkel a szavakkal kérte arra, tiszteljék a legyőzött Ségolene Royalt és támogatóit: „Madame Royal tisztelete azon milliók tisztelete, akik rá szavaztak, és Franciaország elnökének szeretnie kell az egész francia népet.”
FT.com
A globális brit lap Sarkozy megválasztásáról szóló párizsi tudósításában kiemeli, hogy jobb kapcsolatokat akar teremteni Washingtonnal, de az amerikai kormánytól elvárja, ne akadályozza a globális felmelegedés elleni küzdelmet. „Franciaországnak ez lesz az első számú küzdelme” – jelentette ki Sarkozy.
LA LIBRE
Királlyá koronázás, olvasható a belga jobbközép lap főcíme Sarkozy megválasztásáról. Az újság tíz oldalon át foglalkozik a francia elnökválasztással. A lap idéz Sarkozy szavaiból, így azt, hogy Franciaországot „nagy, régi és szép nemzetnek” nevezte, és biztosította mindazokat, „akiket az élet megsebzett, akiket elhasznált, hogy nem lesznek magukra hagyva”. De idéz a metróban olvasható Sarkozy-ellenes falfirkákból is, amelyek egyike azt hirdeti: „Sarkozyvel Irakban leszünk”. (A belga lap, csakúgy, mint a francia lapok és a világlapok, a legyőzött szocialista Ségolene Royalról egyszer sem írták le azt a jelzőt, hogy „bukott” – L. I.)
FAZ.NET
A vezető német lap szerint Sarkozy fütyül az Európa-politikai doktrínákra, és attól sem riad viszsza, hogy nyers hangot használjon. „A jövőben nem lesz könynyebb Franciaországgal”, következtet az elemzés.
Magyar Péter 10 leggyalázatosabb mondata