Napi sajtószemle

2007. 05. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

SPIEGEL
Baj a francia–német kabaréban címmel közölt írásában a német balliberális hetilap arról számol be, hogy Nicolas Sarkozy és Angela Merkel berlini találkozója minden, kifelé mutatott széles mosoly ellenére nem zajlott le simán, és a két vezető számos dologban nem értett egyet. A német kancellár ugyanis többet meg akar tartani a francia népszavazáson elutasított alkotmány szövegéből, mint a minimalista Sarkozy. Ezek közé tartozik például az Európai Unió elnökének és külügyminiszterének állandó posztja.


FT.com
Már nem a Nyugat érdeke, hogy támogassa Musarrafot címmel a globális londoni lap arról ír, hogy a pakisztáni elnök és a legfelső bíróság elnöke közötti konfrontáció földinduláshoz is vezethet. Márpedig Washingtonban a rémálmok rémálma annak lehetősége, hogy Pakisztánban az erősödő iszlám militánsok kerülhetnek hatalomra. A brit kormánynak pedig égető szüksége van Iszlámábád együttműködésére ahhoz, hogy elhárítson további támadásokat brit földön. Eddig a Nyugat-barát Musarraf látszott e rémálmok elkerülése legbiztosabb zálogának. De ez hamarosan megváltozhat. Az Amerikai Egyesült Államokban egyre riadtabban észlelik, hogy az al-Kaida átcsoportosítja erőit Pakisztánban. Befolyásos amerikai politikusok pedig arra következtettek, hogy a pakisztáni kormány egyes tagjai még mindig segítik korábbi szövetségeseiket, a tálibokat, akik Afganisztánban harcolnak a NATO-csapatok ellen. Csakhogy az idén választások lesznek, és Musarraf szeretné, ha a parlament még előtte harmadszorra is megerősítené elnöki hatalmában. Ez tovább gyengítené a demokrácia homlokzatát, ami viszont eddig segítette a Nyugatot abban, hogy egy lényegében katonai kormányt támogasson. Márpedig Musarraf minél inkább diktátori szerepben lép fel, a nyugati kormányoknak annál nehezebb támogatniuk. Ezenkívül egy igen népszerűtlen elnök kevésbé tudja majd biztosítani az együttműködést Afganisztánban a terrorizmus és a hazai militarizmus terén, mint amit a Nyugat elvár tőle. Ha Washington nyíltan diktatórikus Pakisztánt támogat, annak eredményeként az Amerika-ellenesség erősödik. Ezért végre el kellene fogadni, hogy a Musarraf-korszak véget ér Pakisztánban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.