Napi sajtószemle

2007. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Herald Tribune
„Valóban: Oroszországban a gazdasági növekedés megcáfolta a kritikusokat, akik azt jósolták, hogy a Kreml és a Nyugat között romló politikai klíma csökkentheti a beruházást. Idén az első negyedévben például a bruttó nemzeti termék 7,7 százalékkal, a külföldi beruházás pedig az egy évvel ezelőttihez képest 150 százalékkal nőtt” – olvasható a globális amerikai lapban.


Ft.com
A Gazprom, az orosz gázmonopólium kedden bejelentette, hogy tovább halad a befektetéseivel, a Moszkva és Brüsszel közötti rosszabbodó kapcsolatok által keltett bizonytalanság ellenére – olvasható a globális pénzügyi londoni napilapban, amely hozzáteszi, hogy a Gazprom vezetői Ausztriában az ÖMV-vel szándéknyilatkozatot írnak alá egy földgázirányító központra és egy olyan nagy föld alatti földgáztároló berendezésre, amelyet a Gazprom, az osztrák RAG energiacsoport és a német Wingas épít. Az orosz elnök pedig várhatóan Luxemburgban 800 megawatt teljesítményű, földgáz-üzemelésű erőmű építésére ír alá szerződést a luxemburgi Socef konzorciummal.

*****
Brit vállalatoknak már nem kedvelt befektetési területük Közép- és Kelet-Európa. Ezt a britek azzal indokolják, hogy a térség országai nemcsak földrajzilag vannak távol, de Nyugat-Európa országaihoz képest jelentéktelenek gazdaságaik.


Economist.com
Nicolas Sarkozy kijelentette, hogy a legnagyobb hiba, amit politikus elkövethet, a reformok egymást követő bevezetése, ugyanis a reformlépések gyakran kifulladnak az első vagy a második lépést követő tiltakozás nyomán. Ezért a francia elnök egyszerre vezeti majd be reformjait – írja a globális brit hetilap.

*****
Kazahbasi címen írt cikkében a londoni lap arról ír, hogy Nurszultán Nazarbajev kazah elnök elől a törvényhozás elhárította az utolsó alkotmányos akadályt, így akár élete végéig is elnökké választható. A lap beszámol továbbá arról, hogy Nazarbajev uralma egyre inkább hasonlatossá válik az elhunyt Türkménbasi rémuralmához. A kazahsztáni amerikai nagykövet ugyanakkor dicsérte az újabb lépést. De „hogyan reagált volna Amerika, ha egy másik olajban gazdag volt szovjet köztársaság – Oroszország – módosította volna alkotmányát úgy, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnököt újra lehessen választani?” – kérdi a lap.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.