Népszerű fizetőeszközzé vált az üdülési csekk: a szálláshelyeken kívül egyebek mellett a Hungaroringen, az állatkertekben és a múzeumokban is elfogadják, újabban már fogorvosnál is beváltható, s a tervek szerint hamarosan autót, sátrat is bérelhetünk vele. Budapesten 5326 milliárd forintért vásároltak a cégek kedvezményes üdülési csekket összesen 256 254 fő részére az év első négy hónapjában. A beváltásban továbbra is a szálláshelyek viszik a prímet, ők a teljes forgalom legnagyobb részét produkálják – nem véletlenül…
Jelenleg ugyanis az utalvány csak a szállodákhoz tartozó éttermekben „ehető le”, így a turisztikai bevételek 42 százalékát adó önálló vendéglők tízezrei évek óta kiszorulnak a csekkrendszerből. Hiába született 2006 májusában megállapodás az üdülési csekket elfogadó vendéglátóhelyek bővítéséről a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI), a Magyar Vendéglátó-szövetség és a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) között, a szerződéskötések még most sem kezdődtek el. Holott a vendéglősök is vállalnák a forgalmazó részére fizetendő jutalékokat és az éves regisztrációs költséget. Ráadásul az adminisztráció a háttérintézmény Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. és a vele szerződő elfogadóhelyek között könnyedén nyomon követhető, így az üdülési csekk megfelelő eszköz lenne a gyakorta szürke-, sőt feketegazdasági szereplőként emlegetett vendéglátás megtisztítására.
– Vendéglősként magam is többször megkerestem az illetékeseket, ám minden alkalommal elutasító választ kaptam – mondta Háber Tamás, az MVI elnöke. Az MNÜA a késlekedést technikai, informatikai problémákkal indokolja, a bővítés előtt komoly logisztikai, informatikai fejlesztést kell végrehajtaniuk. – Nem vagyok a válasszal elégedett – reagált erre márciusban Somogyi Zoltán szakállamtitkár az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának ülésén. Áprilisban Cservenyák Ildikó, a gazdasági tárca főosztályvezetője erősítette meg, hogy a minisztérium is – ahová a vendéglátás felügyelete tartozik – támogatja az együttműködést. – A vendéglátás csak toporog, holott ilyen recessziós időszakban az üdülési csekkel komoly segítséget nyújthatnánk neki – mondta Bánki Erik, a bizottság fideszes elnöke, aki megkereste ez ügyben az MNÜA-t. Az alapítvány honlapján olvasható válaszlevélben a kuratórium elnöke felhívta a figyelmet az adókedvezménnyel támogatott étkezési utalványok rendszerére. – Úgy vélem, ezek célhoz kötött felhasználása esetén jelentős támogatás realizálódik a vendéglátóhelyeken – írja az elnök.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának