Üdülési csekkre vágynak az éttermek

Hiába született megállapodás arról, hogy bővítik azon vendéglátóhelyek számát, ahol üdülési csekkel is lehet fizetni az étkezésért, a turisztikai bevételek 42 százalékát adó önálló vendéglők továbbra sem jogosultak elfogadni a csekkeket.

2007. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Népszerű fizetőeszközzé vált az üdülési csekk: a szálláshelyeken kívül egyebek mellett a Hungaroringen, az állatkertekben és a múzeumokban is elfogadják, újabban már fogorvosnál is beváltható, s a tervek szerint hamarosan autót, sátrat is bérelhetünk vele. Budapesten 5326 milliárd forintért vásároltak a cégek kedvezményes üdülési csekket összesen 256 254 fő részére az év első négy hónapjában. A beváltásban továbbra is a szálláshelyek viszik a prímet, ők a teljes forgalom legnagyobb részét produkálják – nem véletlenül…
Jelenleg ugyanis az utalvány csak a szállodákhoz tartozó éttermekben „ehető le”, így a turisztikai bevételek 42 százalékát adó önálló vendéglők tízezrei évek óta kiszorulnak a csekkrendszerből. Hiába született 2006 májusában megállapodás az üdülési csekket elfogadó vendéglátóhelyek bővítéséről a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdek-képviseleti Szövetsége, a Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI), a Magyar Vendéglátó-szövetség és a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány (MNÜA) között, a szerződéskötések még most sem kezdődtek el. Holott a vendéglősök is vállalnák a forgalmazó részére fizetendő jutalékokat és az éves regisztrációs költséget. Ráadásul az adminisztráció a háttérintézmény Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. és a vele szerződő elfogadóhelyek között könnyedén nyomon követhető, így az üdülési csekk megfelelő eszköz lenne a gyakorta szürke-, sőt feketegazdasági szereplőként emlegetett vendéglátás megtisztítására.
– Vendéglősként magam is többször megkerestem az illetékeseket, ám minden alkalommal elutasító választ kaptam – mondta Háber Tamás, az MVI elnöke. Az MNÜA a késlekedést technikai, informatikai problémákkal indokolja, a bővítés előtt komoly logisztikai, informatikai fejlesztést kell végrehajtaniuk. – Nem vagyok a válasszal elégedett – reagált erre márciusban Somogyi Zoltán szakállamtitkár az Országgyűlés sport- és turisztikai bizottságának ülésén. Áprilisban Cservenyák Ildikó, a gazdasági tárca főosztályvezetője erősítette meg, hogy a minisztérium is – ahová a vendéglátás felügyelete tartozik – támogatja az együttműködést. – A vendéglátás csak toporog, holott ilyen recessziós időszakban az üdülési csekkel komoly segítséget nyújthatnánk neki – mondta Bánki Erik, a bizottság fideszes elnöke, aki megkereste ez ügyben az MNÜA-t. Az alapítvány honlapján olvasható válaszlevélben a kuratórium elnöke felhívta a figyelmet az adókedvezménnyel támogatott étkezési utalványok rendszerére. – Úgy vélem, ezek célhoz kötött felhasználása esetén jelentős támogatás realizálódik a vendéglátóhelyeken – írja az elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.