Csak Portik úszta meg az Energol-pert

Magyarország egyik legrégebben működő bűnszervezetének tagjai is a vádlottak padján ülnek az Energol-perben, amelyben az ügyészség 6,7 milliárd forintos adócsalással és rossz minőségű termék forgalomba hozatalával vádolja a tizenkilenc érintettet. Egy kivétellel: Portik Tamás, az olajszőkítő cég egykori külkereskedelmi igazgatója megúszta, ügye ugyanis elévült.

2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Bíróság 2003 óta tárgyalja a tizenkilenc vádlott perét, s várhatóan ősszel hirdetnek elsőfokú ítéletet. Az ügyészség szerint csaknem 6,7 milliárd forint kárt okoztak az államnak adócsalással és rossz minőségű termék forgalomba hozatalával, azaz olajszőkítéssel. A vádlottak padjára került Csikós József, az Energol Rt. egyik volt vezérigazgatója, aki a rendszerváltás előtt az MSZMP KB osztályvezetője volt, majd a Belügyminisztérium ezredeseként a Központi Adatnyilvántartó Hivatalt vezette. Az Energol Rt. korábbi vezetői közül Drobilich Gábort és Ferencsik Attilát is megvádolta az ügyészség, csakúgy, mint a Monon Kft.-t irányító Tóth Béla vállalkozót, akit az 1990-es évek közepén egyes sajtóhírek a Fideszhez közel álló üzletemberként neveztek meg. A bűnügyi krónikákból ismert, Conti Car elnevezésű cég tulajdonosai közül Csüllög Zsigmond és Radnai László is a per vádlottja, akiket Ferencsikkel együtt a tavaly lezárult kecskeméti maffiaperben, bűnszervezetben elkövetett fegyvercsempészettel és emberölés előkészületével ítéltek el évekre. Érdekesség, hogy az ügy hátterében Radnaiék egykori üzlettársa, az Energol-per hatodrendű vádlottja, Vadnai Gáborral történt elszámolási vita áll.
Az Energol-ügyben még 1996-ban keletkeztek az első operatív információk arról, hogy a cég strómanok közreműködésével nagy mennyiségben importált fűtőolajat, amelyet „szőkítés” után és az adózás megkerülésével gázolajként értékesített. Az energolosok több ügyletét az 1998-ban az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás vállalkozó finanszírozta. A rendőrség 1997 áprilisában, látványos kommandós akcióval egy óbudai vendéglőben őrizetbe vette a Conti Car több vezetőjét, és egyidejűleg lecsapott az Energol igazgatóira is, majd még ugyanabban az évben letartóztatták Csikós Józsefet. Ekkor Portik Tamás, a cég külkereskedelmi igazgatója külföldre szökött, így a hatóság meg sem tudta gyanúsítani. Nemzetközi körözést adta ki ellene, mígnem ügyének elévülése miatt törölték az elfogatóparancsot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.