Bűnügyi hírszerzési információk alapján indított nyomozást a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) abban a csalási ügyben, amelyben a tettesek csaknem ötvenmillió forint értékű, csak receptre vagy kórházban kapható, az OEP által támogatott rákgyógyszert csempésztek külföldre. Az esetről a Népszabadság számolt be tegnapi számában. Egy nagykereskedelmi cég alkalmazottja onkológusokat keresett meg azzal, hogy hormonkészítményeket, csonterősítőket és citosztatikumokat írjanak fel betegeiknek, illetve rendeljenek az intézményi patikába, majd váltassák ki, s adják át neki. A férfi Szerbiában értékesítette az „árut”. Az újság szerint egy főorvos már beismerő vallomást tett. Úgy tudjuk, az ügynek öt gyanúsítottja van.
A BRFK tegnap közleményben tudatta: márciusban rendeltek el nyomozást Sz. Gábor 42 éves váci orvos és társai ellen csalás miatt. A férfit a fővárosi nyomozók Szegeden fogták el négymillió forint értékű gyógyszerszállítmány átadásakor. A rendőrök a vásárlót is őrizetbe vették. Az eljárásban később további húszmillió forint értékű gyógyszerlerakatot találtak, amely szintén Sz. Gáborhoz köthető. A készítmények beszerzési és értékesítési folyamatának vizsgálata szakértők bevonásával folyik. Ehhez a receptfelírás alapjául szolgáló kórtörténeteket szerzi be elsődlegesen a rendőrség.
A Népszabadságnak nyilatkozott több onkológiai centrum vezetője, akik közül az Uzsoki kórházból Mayer Árpád – az ő beosztottja az egyetlen, aki már elismerte, hogy részt vett a csalásban – azt mondta: mindenekelőtt azt kell tisztáznia, érintették-e a betegek jogait a történtek. Hét évre visszamenőleg minden kórlapot átvizsgált, s kiderült, a páciensek megkapták a megfelelő kezelést. A csaláshoz szükséges recepteket ezeken felül írták. A kár tehát az egészségbiztosítót érte.
Kovács Attila, az egészségügyi tárca államtitkára az MTI-nek úgy nyilatkozott: szomorú és felháborító, hogy Magyarországon megtörténhet az, hogy egyes onkológiai készítményekkel kereskednek. A Sugárterápiás és Onkológiai Szakmai Kollégium szerkesztőségünkbe eljuttatott közleménye szerint a testület tizennégy tagja egyenként nyilatkozott arról, hogy a fenti tevékenységgel semmilyen kapcsolatban nem álltak, és messzemenően elhatárolódnak a cselekménytől.
Zelenszkij Budapesten a háborúról beszélt