Idő előtt szabaduló bűnözők

Visszatérő gond az igazságszolgáltatásban, hogy a törvény rendelkezései miatt veszélyes bűnözőket kell kiengedni az előzetes fogva tartásból, mert ügyükben nem született döntés. Az utóbbi időben a fővárosból négy-öt vádlott szökött külföldre az eljárás elől. A hatóságok tehetetlenek.

2007. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A büntetőeljárási törvény szerint a rendőrségnek és az ügyészségnek két éve van arra, hogy egy gyanúsított ellen befejezzék a nyomozást, és vádat emeljenek. Az előzetes letartóztatás pedig nem tarthat tovább három évnél. Innentől kezdve pedig a bíróságnak egy éve marad arra, hogy elsőfokú ítéletet hirdessen az ügyben, amely – ha a nyomozó hatóság ténylegesen két évig vizsgálja az esetet – szinte megoldhatatlan feladat. Elég, ha olyan nagy büntetőeljárásokra emlékeztetünk, mint a zálogházi rablássorozat, ahol az egyik fő vádlott, Varga László kikerült az előzetesből, társával kirabolt egy pénzszállítót a MOM Park bevásárlóközpont előtt, majd külföldre szökött. Nemrégiben szabadultak egy ukrán emberrabló banda tagjai – Sz. Alexander és társai –, akiket azóta sem találnak.
A Nemzeti Nyomozó Iroda bűnügyi főosztályának vezetője, Csizner Zoltán alezredes szerint a legtöbb ügy befejezésére nem kell két évet várni, ugyanakkor a nagyobb bűnszervezetek, illetve a sok bűncselekményt elkövetők esetében elhúzódhat a nyomozás. Ekkor mérlegelni kell, hogy mely cselekmények nyomozását lehet befejezni határidőn belül, a többit elkülönítik, s másik eljárásban vizsgálják. A rendőrtiszt úgy véli, a nyomozati szakban előnyt jelent, hogy a büntetőeljárás szereplőit nem kell folyamatosan egyszerre és azonos helyre idézni, mint ahogy a bíróságokon. További előny, ha a gyanúsított előzetes letartóztatásban van, mert akkor a nyomozás könnyebben szervezhető. Ebben az időszakban még a tanúk megfélemlítésétől sem kell minden esetben tartani. Nem úgy, ha egyes veszélyes bűnözők kikerülnek az előzetes letartóztatásból.
– A bírósági szakban minden érdekelt tudja, hogyan lehet a tárgyalásokat elnapoltatni, s így akár hónapokkal késleltetni az eljárás befejeződését – fejtette ki Csizner. Az alezredes szerint az lenne megfelelő, ha a terheltet valamilyen módon érdekeltté lehetne tenni az eljárás mielőbbi befejezésében. De addig, amíg a vádlotti oldal a hatóság korlátait ki tudja használni, valami nem jól működik – állítja.
A Fővárosi Bíróság büntetőkollégiumának vezetője, Frech Ágnes szerint a szabadlábon védekezés négy éve alanyi jog. A bíróságnak ezért meg kell keresni azt a megoldást, hogy a vádlott minél kevesebb időt töltsön előzetes letartóztatásban. Ma már a bíróságnak komoly indokokat kell felsorakoztatnia ahhoz, hogy a kényszerintézkedést elrendelhesse. Ezt a gyakorlatot a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság is figyelemmel követi. A bírósági tárgyalás elhúzódása önmagában a tisztességes eljárást sérti, úgy meg főleg, ha a terhelt közben előzetes letartóztatásban van.
– A Fővárosi Bíróságon például egy bíró évente 40–50 elsőfokú üggyel foglalkozik – folytatta Frech Ágnes. Emiatt megesik, hogy egy év alatt sem tűznek ki tárgyalást egy friss esetben. A nagyobb létszámú, több vádpontos perekben legalább három év, amire elsőfokú ítélet születik.
– Tudjuk, hogy bizonyos elkövetőket nem lehet rászabadítani a társadalomra, ezért törvénymódosítást kezdeményeztünk, s tavaly nyáron életbe lépett az a szabályozás, amely szerint az előzetes letartóztatás három éve újrakezdődik, ha a házi őrizetbe helyezett vádlott nem tartja be az enyhébb intézkedés előírásait – magyarázta Frech Ágnes. Az utóbbi időben négy-öt súlyos ügyben tűnt el olyan vádlott, akit csak azért helyeztek enyhébb kényszerintézkedés alá, mert letelt a törvényi három év. – Legtöbbször külföldre menekültek a terheltek, volt olyan, aki a kicsalt milliókkal együtt tűnt el – fűzte hozzá a kollégiumvezető.

Tasnádi reménykedhet. Lapunk adott hírt elsőként arról, hogy Tasnádi Péter hároméves előzetes letartóztatása októberben jár le, s nem valószínű, hogy addig első fokon lezárják a bűnszervezetben elkövetett, erőszakos bűncselekmények miatt ellene folyó eljárást, ezért az egykori vállalkozó kikerülhet az előzetes letartóztatásból. A pernek tizenhárom vádlottja van, a bíróságnak csaknem 80 tanút kell meghallgatnia, több szakértőt rendeltek ki, s számos bizonyítási indítvány várható. A lapunk birtokában lévő elmeszakértői vélemény szerint nem zárható ki, hogy Tasnádi – személyiségzavara miatt – a későbbiekben a terhére róttakhoz hasonló súlyos bűncselekményeket fog elkövetni. Emlékezetes, Tasnádit előző ügyében házi őrizetbe helyezték, s csaknem tucatszor szegte meg annak szabályait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.