Károkat okozó szocialista döntés

Valódi meglepetés született május 24-én az Európai Parlamentben. A magyar szocialisták és a magyar liberálisok meg tudták volna akadályozni az uniós kukoricafelvásárlás (intervenció) fokozatos megszüntetését. Az ügy vészterhes jelentőségéről és hosszabb távú kihatásairól nyilatkozott tudósítónknak a néppárti-fideszes Glattfelder Béla, az ügy parlament által megbízott jelentéstevője.

2007. 06. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kezdjük a legelején. Mi is az a kukoricaintervenció?
– A kukoricaintervenció lényege, hogy az Európai Unió vállalja: előre meghatározott áron felvásárolja a kukoricát a termelőktől. Ez biztonságot jelent a gazdáknak, mert így a tengeri ára nem csökkenhet az intervenciónál meghatározott ár alá. Ez 2004 és 2005-ben, amikor Európa-szerte rekordtermés volt, 50-50 milliárd forintnyi bevételt mentett meg a magyar termelőknek.
– Ön volt az ügyben az Európai Parlament jelentéstevője. Mi volt jelentése lényege?
– Az Európai Bizottság azt javasolta, hogy az európai és a magyar gazdáknak egyértelműen hasznos intervenciót már ez évtől kezdődően töröljék el. Én azt indítványoztam az Európai Parlamentnek, hogy utasítsa el ezt a megalapozatlan és súlyosan jogsértő javaslatot.
– Hogyan határozott az Európai Parlament?
– Tulajdonképpen a német álláspont érvényesült, amit mi végig elleneztünk. Ennek értelmében 2009-re lényegében lenulláznák a kukoricaintervenciót. Addig pedig jelentősen – idén kétmillió tonnára, jövőre pedig egymillióra tonnára – korlátoznák a felvásárolható menynyiséget. Ennél 2004 és 2005-ben is lényegesen nagyobb volt az intervenció mértéke.
– Hogyan szavaztak a magyar néppárti képviselők?
– A magyar néppárti képviselők az intervenció korlátozása és megszüntetése ellen szavaztak.
– Hogyan szavaztak a magyar szocialisták és az SZDSZ képviselői?
– A magyar szocialisták jellemzően nem voltak jelen. A jelenjévők közül egy megszavazta az intervenció 2009-es megszüntetését, míg három tartózkodott. A két szabad demokrata képviselő közül Szent-Iványi István támogatta az intervenció megszüntetését, a másik szabad demokrata pedig nem volt jelen.
– Ki volt a szocialistáktól az, aki megszavazta a kukoricaintervenció megszüntetését?
– Gurmai Zita.
– A magyar gazdák nyilvánvaló érdeke, hogy az Európa Parlamentben lévő magyar képviselők a szocialistákkal ellentétesen szavazzanak, vagyis úgy, ahogyan a néppártiak.
– Amióta a kukoricaintervencióról vita folyik, Magyarországon teljes egyetértés volt abban – nemcsak a pártok és a gazdák között, de a szélesebb közvéleményben is -, hogy nem érdekünk a kukoricaintervenció bármilyen korlátozása.
– Mi volt a kormány álláspontja?
– Ugyanez. Ezt az álláspontot képviselte Gráf József földművelésügyi miniszter az agrárminiszterek tanácsülésein. A kormány tehát minden tekintetben a korlátozás és a megszüntetés ellen lépett fel.
– Mi lehet az oka annak, hogy a kormánypárti képviselők nemcsak a gazdák, hanem a saját kormányuk ellen is szavaztak?
– Nem tudom. Lehet, hogy egyszerű technikai zavar. A mezőgazdaságért felelős képviselőik, Tabajdi Csaba és Harangozó Gábor nem is voltak jelen. Tabajdi távollétének különös jelentősége van. Az európai szocialisták részéről ugyanis az ő feladata lett volna, hogy elkészítse a szavazólistát, illetve az ülésteremben is irányítsa a szocialisták szavazását. Mivel nem volt jelen, ezt a lehetőséget átengedte a kukoricaintervenció megszüntetéséért lobbizó német szocialista képviselőknek. Így az ő álláspontjuk érvényesült, és a szocialista frakció 92 százaléka végül ellenünk szavazott.
– Magyarország uniós csatlakozása óta emlékszik-e valaha is olyan esetre, hogy bármelyik nemzeti delegáció ilyen mértékben a saját nemzeti érdekei ellen szavazott volna?
– Nem.
– Miközben a kukoricaintervenciót Európa-szerte magyar ügynek tekintették…
– Valóban. Csatlakozásunk óta az intervenció több mint 90 százaléka Magyarországon valósult meg.
– Az európai parlamenti szavazással tehát kivégezték a magyar álláspontot?
– Tulajdonképpen igen. Gráf József minisztert a magyar szocialisták és liberálisok magatartása lehetetlen helyzetbe hozta. Hiszen éppen saját kormánypárti képviselői hagyták cserben az egész európai nyilvánosság szeme láttára. Ezek után a mezőgazdasági miniszterek tanácsülésén bármikor megkérdezhetik Gráf Józseftől, hogy az általa képviselt álláspontot vajon az őt delegáló pártok is támogatják-e?
– Lesznek-e az ügynek további következményei?
– Tudjuk, hogy az Európai Bizottság jövőre a hazánk számára rendkívül fontos közös agrárpolitika mélyreható reformjára készül. A reform, akár csak odahaza, Európában is rosszat jelent. Azt jelenti, hogy a gazdáktól pénzt vesznek el. A kukoricaintervenció megszüntetése e terv első lépése volt. Ezért lett volna rendkívül fontos, hogy az Európai Parlament az Európai Bizottságnak – még mielőtt az belelendülne a közös agrárpolitika szétverésébe – piros lapot mutasson. Ez nem sikerült. Pedig minden feltétel adott volt. A két legnagyobb parlamenti frakció élén személyemben magyar jelentéstevő, Tabajdi Csaba személyében pedig magyar társjelentéstevő állt. Az a tény, hogy enynyire kedvezőtlen feltételek mellett is győzni tudtak, rendkívüli mértékben növeli azoknak az önbizalmát, akik le akarják bontani a közös agrárpolitikát. Ezért számolnunk kell azzal, hogy Brüsszelben ezután radikális reformra tesznek majd javaslatot. Az elszalasztott lehetőségnek tehát a magyar gazdák számára hosszú távon százmilliárdokban mérhető negatív hatásai lehetnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.