Kovács a bizalmas tárgyalásokról

2007. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)
Az Index internetes portál június első részében a Népszava fórumáról készített tudósításában így idézte az azon részt vevő Kovács László uniós biztost, az MSZP volt elnökét: „Húsz-harminc éve nagyon titkos tárgyalásokat folytattunk, hogy beteljesüljön álmunk, és az Európai Unió tagjai legyünk.” Lapunk hosszabb időn keresztül megpróbálta megszólaltatni Kovács Lászlót Brüsszelben az ügy részleteiről, de – mint a biztos elmondta – rendkívül zsúfolt programja miatt csak most sikerült válaszolnia. – Az Indexen megjelent hírnek elég kevés köze van a valósághoz – kezdte nyilatkozatát Kovács. Kifejtette: a valóságban annyi történt, hogy egy európai uniós témákról szóló fórumon utalt arra, mintegy 25 évvel ezelőtt, pontosan 1982-ben kezdtek néhányan bizalmas, de nem titkos tárgyalásokat az akkori Európai Gazdasági Közösséggel (EGK). – Magyarország csatlakozásáról akkor persze szó sem lehetett, hanem arról beszéltünk, miként lehetne eltörölni a magyar export útjában álló mennyiségi korlátozásokat, mert ez akkor komoly kereskedelmi érdekeket sértett – emlékezett vissza a politikus.
– Az 1982 és 1985 között folytatott bizalmas tárgyalásokban az akkori pártközpont apparátusából öten-hatan voltak érintettek – fogalmazott az uniós biztos. Elmondta: a német Szociáldemokrata Párt, az SPD segítette összehozni a kapcsolatot az EGK egyik német, szintén szociáldemokrata biztosával. E megbeszélések nagyjából három-négy hónapos gyakorisággal folytak Németországban, és Helmut Schmidt egyik tanácsadója hozta össze. – A konzultációk az export mennyiségi korlátjainak lebontásáról kezdődtek, és kiterjedtek egy iparügyi megállapodásra, illetve a diplomáciai kapcsolatok felvételére is. 1985-ben, miután Gorbacsov vette át a Szovjetunió vezetését, ezekkel a megbeszélésekkel már ki lehetett lépni a nyilvánosság elé. Így akkortól a tárgyalásokat hivatalosan a magyar kormány képviseletében a Külkereskedelmi Minisztérium vezető munkatársai folytatták – hangsúlyozta az MSZP-s politikus. Ennek eredményeként – folytatta – 1988. szeptember 30-án írta alá Marjai József miniszterelnök-helyettes a megállapodást Magyarország és az akkori nevén már Európai Közösségek között a három fent említett témáról.
– Kicsit meglepett és elszomorított az a gúnyos hangnem, amelyen ez az egész az Indexen megjelent. Annak idején e bizalmas tárgyalások igen fontosak voltak, főként annak tükrében, hogy a rendszerváltozás és a világban bekövetkező változások eredményeként Magyarország több mint három éve az unió tagja – hangoztatta Kovács László.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.