(Brüsszel)
Az Index internetes portál június első részében a Népszava fórumáról készített tudósításában így idézte az azon részt vevő Kovács László uniós biztost, az MSZP volt elnökét: „Húsz-harminc éve nagyon titkos tárgyalásokat folytattunk, hogy beteljesüljön álmunk, és az Európai Unió tagjai legyünk.” Lapunk hosszabb időn keresztül megpróbálta megszólaltatni Kovács Lászlót Brüsszelben az ügy részleteiről, de – mint a biztos elmondta – rendkívül zsúfolt programja miatt csak most sikerült válaszolnia. – Az Indexen megjelent hírnek elég kevés köze van a valósághoz – kezdte nyilatkozatát Kovács. Kifejtette: a valóságban annyi történt, hogy egy európai uniós témákról szóló fórumon utalt arra, mintegy 25 évvel ezelőtt, pontosan 1982-ben kezdtek néhányan bizalmas, de nem titkos tárgyalásokat az akkori Európai Gazdasági Közösséggel (EGK). – Magyarország csatlakozásáról akkor persze szó sem lehetett, hanem arról beszéltünk, miként lehetne eltörölni a magyar export útjában álló mennyiségi korlátozásokat, mert ez akkor komoly kereskedelmi érdekeket sértett – emlékezett vissza a politikus.
– Az 1982 és 1985 között folytatott bizalmas tárgyalásokban az akkori pártközpont apparátusából öten-hatan voltak érintettek – fogalmazott az uniós biztos. Elmondta: a német Szociáldemokrata Párt, az SPD segítette összehozni a kapcsolatot az EGK egyik német, szintén szociáldemokrata biztosával. E megbeszélések nagyjából három-négy hónapos gyakorisággal folytak Németországban, és Helmut Schmidt egyik tanácsadója hozta össze. – A konzultációk az export mennyiségi korlátjainak lebontásáról kezdődtek, és kiterjedtek egy iparügyi megállapodásra, illetve a diplomáciai kapcsolatok felvételére is. 1985-ben, miután Gorbacsov vette át a Szovjetunió vezetését, ezekkel a megbeszélésekkel már ki lehetett lépni a nyilvánosság elé. Így akkortól a tárgyalásokat hivatalosan a magyar kormány képviseletében a Külkereskedelmi Minisztérium vezető munkatársai folytatták – hangsúlyozta az MSZP-s politikus. Ennek eredményeként – folytatta – 1988. szeptember 30-án írta alá Marjai József miniszterelnök-helyettes a megállapodást Magyarország és az akkori nevén már Európai Közösségek között a három fent említett témáról.
– Kicsit meglepett és elszomorított az a gúnyos hangnem, amelyen ez az egész az Indexen megjelent. Annak idején e bizalmas tárgyalások igen fontosak voltak, főként annak tükrében, hogy a rendszerváltozás és a világban bekövetkező változások eredményeként Magyarország több mint három éve az unió tagja – hangoztatta Kovács László.
A honvédelmi miniszter reagált a Kárpátalját is érintő támadásra