Napi sajtószemle

2007. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pester Lloyd
Június 30-án kileheli lelkét a Magyar Rádió német és idegen nyelven sugárzott adása. Ezzel 73 éves múltra visszatekintő nemzetközi rádiózási történelem ér véget – olvasható a Magyarországon megjelenő német nyelvű hetilapban, amely felháborítónak tartja azt, hogy a rádió elnöke a lapnak a megszüntetés okait tudakoló kérdésére sem volt hajlandó válaszolni. Sőt a szolgáltatás megszüntetéséről csak az utolsó adásban beszélhettek a munkatársak, akikre „szájkosarat tettek”.


Herald Tribune
Az Egyesült Államokkal szembeni bizalmatlanság az egész világon nőtt – derül ki a Pew Research Center azon felméréséből, amely 47 országban tudakolta az emberek véleményét, és amelyről címoldalon kezdődő írásában ad számot a Párizsban szerkesztett globális amerikai lap. Az intézet a magyarok Amerikáról kialakult véleményére nem volt kíváncsi. A Bush elnök iránti bizalom a legtöbb országban tovább csökkent. Madeleine Albright, a Pew Global Attitudes Project egyik elnöke az Egyesült Államokkal kapcsolatos negatív vélemények „mélyülését” az iraki háborúhoz kapcsolta. Elmondta, hogy „Irak a történelembe az amerikai külpolitika legnagyobb katasztrófájaként kerül majd be”. A 47 országból 43-ban a többség azt az álláspontot képviselte, hogy az Egyesült Államoknak gyorsan ki kellene vonnia csapatait Irakból. A megkérdezett amerikaiak 56 százaléka gondolja ugyanezt. Egyedül Izraelben, Ghánában, Kenyában és Nigériában vélte a többség ennek ellenkezőjét. Negyven országban a megkérdezettek többsége azt is akarja, hogy az Egyesült Államok és a NATO a lehető leghamarabb vonja ki csapatait Afganisztánból. A terror elleni amerikai háború támogatása is zuhant 2002 óta – főként Európában, ahol keményen elítélték azt, ahogyan az amerikaiak a foglyokkal bánnak Guantánamón és az iraki Abu Graib börtönben. Az európaiak 90 százaléka úgy gondolja, hogy az Egyesült Államok egyoldalúan cselekszik nemzetközi politikai döntéseiben. A legtöbb országban a többség úgy véli, hogy az Egyesült Államok a demokráciát főként ott támogatja, ahol az amerikai érdekeket szolgál. Csak a nigériaiak gondolják úgy, hogy az Egyesült Államok ott támogatja a demokráciát, „ahol csak tudja”. A legroszszabb vélemény Amerikáról Törökországban alakult ki, ahol a megkérdezetteknek csak a kilenc százaléka fejezett ki pozitív véleményt az Egyesült Államokról, noha 52 százalékuknak volt jó véleménye azelőtt, hogy az amerikai hadsereg 2001 vége felé megérkezett Afganisztánba. Csehországban a megkérdezettek 50 százalékának kedvezőtlen, 45 százalékának kedvező véleménye van az Egyesült Államokról, míg Szlovákiában ez az arány 54:41.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.