SR
A svéd rádió jelenti, hogy magyar országgyűlési bizottság vizsgálja majd a BAE Systems és a Saab által megnyert repülőgép-pályázattal kapcsolatos állításokat. A rádió megjegyzi, a magyarországi média azt követően foglalkozott az ügygyel, hogy a svéd SVT televízió erről tényfeltáró műsort sugárzott. Ebben arról volt szó, hogy egy osztrák üzletember állítólag nyolcmillió dollárt kapott azért, hogy a cég nevében lobbizzon a magyar kormánynál. A magyar kabinet 1,15 milliárd dollár összegnek megfelelő megállapodás értelmében tizennégy Gripen vadászgépet bérel tíz évre. A gépek 2016 után a magyar légierő tulajdonába kerülnek.
Herald Tribune
Párizsból jelenti a globális amerikai lap, hogy az Európai Repülésbiztonsági Hivatal jóváhagyta a mobiltelefonok és a Blackberry néven ismert készülékek használatát légi utasoknak. Ez azt jelenti, hogy szeptembertől az OnAir rendszerrel felszerelt Airbus gépen utazók mobiljukat használhatják hívásra, SMS- és e-mail üzenetek küldésére 3000 méteres magasságban. A légikísérők tetszés szerint kapcsolhatják be vagy ki a rendszert, illetve korlátozhatják azt például SMS-üzenetek küldésére, illetőleg fogadására. A lap úgy tudja, hogy az Air France A318-as Airbusát szerelik fel először ilyen rendszerrel, de a brit BMI, a portugál TAP és a fapados Ryanair szintén jelentkezett engedélyért. Ami az árakat illeti, a kezdetben egy perc mintegy 2,50 dollárba kerül majd, és 50 cent lesz egy SMS küldése.
*****
Archeológusok Peruban felfedeztek egy olyan csontvázat, amely az Újvilágban az első emberi lelet, amelyen golyó ütötte nyom látható. A Lima külvárosában lévő egyik inka temetőben folytatott ásatás nyomán olyan csontvázra bukkantak, amelynek koponyája elején és hátulján két és fél centiméternél kisebb lyuk van. Amerikai kórboncnokok szerint a kerek lyukak elhelyezkedése és az apró fémrészek azt mutatják, hogy az illetőt minden bizonnyal spanyol muskétás ölte meg.
lemonde
A vezető francia lap írásában a sanghaji Csiao Tung Egyetem idei listájával foglalkozik, amely rangsorolja a világ legjobb száz egyetemét. Az egyetem tavaly a legjobb ötszázról adott ki listát (ebben a vezető magyar felsőoktatási intézmény, az Eötvös Loránd Tudományegyetem a 301–400-as kategóriába került – L. I.). A franciáknak jó hír, hogy egy francia egyetem immár a 24. lett, de az École Normale Superieur szerint a lista nem „fair”, hiszen ez az egyetem 11 Nobel-díjas és 8 Fields-díjas diákot adott a világnak. Az egyetem vezetősége azt kifogásolja, hogy a diákság létszámának túl nagy súlyt adnak, holott ők csak az elitből merítenek. A 24. a Párizs-XI (Orsay) Egyetem lett.
Tolvajok tartják rettegésben az őrbottyániakat