Herald Tribune
A németek és a lengyelek lebénultak az EU-tárgyalásokon címmel a globális lap arról ír, hogy a lengyelek az unió miniszterek tanácsában nem engednek a hat helyből. „Négyzetgyök vagy halál!” – ez a varsói álláspont, vagyis az, hogy minden tagország népessége számának négyzetgyökéből állapítsák meg a képviselők számát. Merkel német kancellár álláspontja szerint azonban minden ország lakosságához mért arányban kapna szavazatot, ami a nagy államoknak lenne kedvező. A lengyelek viszont attól tartanak, hogy ha ezt elfogadják, akkor az unió a nagy államok korlátlan irányítása alá kerül. Az erről szóló cikk így zárul: „A volt brit konzervatív kormányfőre, Margaret Tha- tcherre emlékeztető stílusban a lengyel elnök és a miniszterelnök is makacsul védte a nemzeti érdekeket, és nem volt hajlandó kompromisszumot kötni olyan területeken, amelyek az ország küszködő hajógyárainak juttatott segélyektől az euróra átállással szemben tanúsított ellenállásig terjed.”
*****
A Himalájában India és Kína között elhelyezkedő Bhutáni Királyságban végbemenő változásokról az olvasható, hogy míg a király demokratikus változásokat szeretne, a helyzetükkel elégedett és boldog alattvalók ódzkodnak attól. Bhutánban nincsenek forgalmi jelzőlámpák. Több embert öl meg medve, mint gépjármű. Nem is olyan régen egyetlen ügyvéd nem volt az országban. Amikor IV. Dzsigme, a mostani uralkodó lépett 1972-ben a trónra, az országban nem volt repülőtér. Tíz évvel ezelőtt a televízió még tilos volt a társadalomra gyakorolt korrumpáló hatása miatt. A turizmust pedig úgy korlátozzák, hogy rendkívül drágává teszik. Az országban mindenki népviseletben jár, közhivatalokba csak abban szabad belépni. A királyi család ugyanakkor azt gondolja, hogy ha alkotmányos demokrácia felé mozdulnak el, akkor hosszú távon Bhután erősebb lesz.
economist.com
Lengyelország és az Európai Unió – Négyzetgyök vagy halál: e címmel ír a globális brit hetilap arról, hogy az optimista előrejelzések ellenére Lengyelország gátja lehet a jövő heti európai csúcson tervezett megállapodásnak. A cikk emlékeztet arra, hogy Lengyelország tavaly blokkolt egy új partneri megállapodást Oroszországgal, amiért az oroszok a lengyel húsexportot tiltották le. „José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azóta a tilalmat igazságtalannak nevezte. Most pedig azt mondja a lengyeleknek, hogy a szolidaritás »kétirányú utca«, vagyis a lengyeleknek nem szabadna egy új megállapodás útjába állniuk. De a lengyel kormány úgy gondolja, hogy az orosz ügyből levont tanulság az: ha elég makacs, megkapja, amit kíván.”
Folyamatosan szivárog a klór Sajóbábonyban